İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Aracın eski HGS borcunu kim öder?
Trendlerdeki Yazı

Aracın eski HGS borcunu kim öder?

İkinci el otomobil satın alırken genellikle aracın eski HGS borcunu sorgulamayı unuturuz. Peki oldu ki aracınızın eski HGS borcu çıktı. Borcu eski sahibi mi yeni sahibi mi öder?

featured

İkinci el otomobil satın alırken genellikle aracın eski HGS borcunu sorgulamayı unuturuz. Peki oldu ki aracınızın eski HGS borcu çıktı. Bu borcu kim ödemekte yükümlüdür? Eski sahibi mi, yeni sahibi mi? Bu soruya yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz.

SATIN ALINAN ARAÇTA ÇIKAN HGS BORCU

Olay bir hafta önce başımdan geçti ve internette bir çok bilgi kirliliği olduğu için yazma gereksinimi duydum. İkinci el bir otomobil aldım ve HGS almadan önce eski dönemlere ait bir borç var mı yok mu diye sorguladım. Aracımı 04/09/2018 tarihinde satın aldım ve 06/08/2018 tarihine ait 125 lira borcu olduğunu gördüm. Bende çoğu insan gibi aracın mevcut borçlarının noterde karşımıza çıkacağını düşünüyordum ki, karayollarına ait borçların noterde satışa engel olmadığını öğrendim.

hgs borcu

Bunun üzerine PTT’yi 444 1 788 telefon numarasıyla aradım ve konu hakkında bilgi istedim. Görüştüğüm operatör borcun o döneme ait ruhsat sahibinin sorumluluğunda olduğunu ve benim sorumluluğumda olmadığını söyledi. Dilersem karayollarından da konuya ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0850 460 60 60 telefon numarasını aramamı iletti.

Bunun üzerine 0850 460 60 60 telefon numarasıyla Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüştüm ve operatörde PTT’nin söylediği gibi borcun o döneme ait ruhsat sahibinin sorumluluğunda olduğunu iletti.

HGS BORCU NASIL SORGULANIR?

Hızlı geçiş sistemi HGS ilhali sorgulama, ptt ve e-devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Aşağıda yer alan bağlantılara tıklayarak HGS GEÇİŞ İHLALİ SORGULAMA sayfasına gidebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 3 sene önce

    bizde okadar çok araç alıyoruz ve satıyoruz ki aldığımız araçlarda hiç hgs borcu sorgulatmadık. sattığımız kişilerde hgs borcu var mı diye sorgulatmadı. Ama neyse ki borç gene sahibini buluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir