İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Anoreksiya Nervoza Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

featured

Anoreksiya nervoza insanların sahip olduğu estetik beğeni algısının farklı bir bakış açısı kazanması sonucunda, bireyin kendisini daima şişman ve çirkin görmesine neden olan bir algı ve yeme bozukluğudur. Zayıflığın moda halini almasıyla birçok kişide görülebilmektedir.

Tarihin eski dönemlerinde bu kadar sık rastlanılan bir hastalık olmamasının asıl nedeni ise, zayıflığın hastalık olarak algılanmasının büyük etkisi vardır. Hem sağlık hem de ruh sağlığını içeren hastalık, ilerleyen tıp olanaklarıyla aşılabilen bir hastalık olmuştur.

Anoreksiya Nevroza
Anoreksiya Nevroza ne demek? Neden olur?

Anoreksiya Nervoza Ne Demek? Neden Olur?

Anoreksiya nervoza, yeme bozukluğu olmakla beraber aynı zamanda psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Anoreksiya nervoza hastalığında, kişinin bedenini objektif yorumlama kabiliyeti kaybolur. Gerçekte zayıf olsa da aynada kendini şişman olarak görür ve kilo almaktan aşırı derecede korkar.

Bu yüzden çok az beslenir. Bu hastalığın nedenleri tam olarak belli olmasa da, bu hastalığı tetikleyen bazı durumlar vardır. Örneğin: depresyonda olmak, anoreksiya nervoza hastalığını tetikleyen başlıca unsurlardandır. Psikolojik olarak güçsüz olmak, anoreksiya nervoza hastalığına yakalanmada büyük bir risk faktörüdür.

Anoreksiya Nervoza Olduğumu Nasıl Anlarım? Belirtileri

Anoreksiya nervoza hastalığı maalesef ki sinsi bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler; genelde hastalık çok ilerlediğinde, anoreksiya nervoza tanısı alırlar. Ama anoreksiya nervoza hastalığı olup olmadığımızı anlamamıza yardımcı olabilecek belirtileri de mevcuttur.

Bu belirtiler:

  • Yemek yemese hayatını kaybedeceğini, kendine zarar verdiğini bilse bile yemek yememeye devam etmek
  • Çok zayıf olsa bile, bu durumu kabullenmeyip kendini şişman olarak görmek
  • Kilo almaktan aşırı derecede korkmak
  • Yemek yerken mide bulantısı yaşadığını hissetmek ve az bir miktar da olsa tüketilen her porsiyon yemeğin fazla olduğunun hissedilmesi
  • Kıyafetlerin kilodan dolayı yakışmadığının düşünülmesi, kişinin kendisini kilolu hissetmesinden dolayı bedenini saklamaya başlaması

Şeklindedir ve dışarıdan bakan bir insan tarafından belirtiler hemen ayırt ediliyor olsa da, hastalığı yaşayan kişinin psikolojik algısı ayırt etme gücünü önleyecektir.

Anoreksiya Nevroza
Anoreksiya Nevroza Tedavisi

Anoreksiya Nevroza Tedavisi?

Anoreksiyayı yenmek mümkün!

Anoreksiya nervoza hastalığının tedavisinde iki ayrı alandan aynı anda uygulama yapılır:

Öncelikle, hastalığın en çok psikolojik sorunlara dayanması ve psikolojik olarak onarım olmadan düzelmeyecek olmasından dolayı ruhsal destek alınması sağlanır. Kişinin; bedeniyle barışması, kendisini olduğu gibi sevmesi ve kilo durumunun normal olması halinde çirkin olmayacağını anlaması gerçekleştirilir.

Tek seansta tamamlanması mümkün olmayan bu duruma eş zamanlı olarak; kan değerlerinin düzene binmesi, metabolizma olarak çökmüş vücudun beslenme yönünden hayat kazanmasının sağlanması ve bedenin kabul ettiği ölçüden başlayarak gıda alımlarının sağlanması gerekir.

İki tedavi sürecinin kademeli olarak ve birbiriyle kesinlikle alakalı olarak ilerletilmesi durumunda hasta, yediği yemeklerden uzaklaşmayacak ve psikolojisini kendi kendine daha fazla bozamayacaktır. Hastalığın ne kadar ilerlemiş olması söz konusu olursa olsun, başlangıç seviyesi veya ileri düzey fark etmeksizin, tedavide ortak adımlar uygulanır.

Anoreksiya bedeninizi sevmemenizle başlayabilir -şüphesiz bundan daha ciddi bir rahatsızlık olsa da- ufak tefek ve zararsız görünen algı bozuklukları sizi anoreksiya benzeri rahatsızlıklara itebilir. Eğer ki anoreksiya hastası olduğunuzu düşünmüyor ama yine de bedeninizi sevmiyorsanız, en kısa zamanda psikolojik destek almayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap