İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Anne ve babanın kan grubuna göre çocukları hangi kan grubundan olur?

Anne ve babanın kan grubuna göre çocukları hangi kan grubundan olur?
+ - 1

Anne ve babanın kan grubuna göre çocukları hangi kan grubunda olur? sorusunun yanıtını aradığımız bu konumuzda kan grupları ve doğacak çocukların anne-baba ile kan bağlantılarını anlatacağız.

İnsanoğlu kanın vücut için ne kadar önemli oluğunu keşfettikten sonra bir çok çalışma gerçekleştirdi. Bunlardan en önemlisi kan naklidir. Ağır kanaması olan hastalara kan vererek, kaybedilen kanı insana yeniden kazandırmak ve böylelikle yaralının sağlık durumunun daha kötüye gitmesini önlemek amaçlandı. Yapılan kan nakillerinin büyük çoğunluğu başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun nedenini araştıran bilim adamları şöyle bir sonuca vardı; insanların kanı bir biriyle uyuşmuyor. Bunun üzerine giden bilim adamları, kandaki antikorlardan kanları gruplara ayırılacabileceğini buldu.

Kan A, B, AB, 0 olmak üzere 4 gruba ayrılırken, rh negatif ve pozitif olmak üzere kendi her kan grubu kendi içerisinde 2 bölüme ayırıldı. Her vatandaşın kendi kan grubunu bilmesi hayati önem taşımaktadır. Kan grupları konusunda sadece kendi grubumuzu bilmek yeterli değildir.

Hangi kan grupları birbiriyle uyuşur? Kan uyuşmazlığı nedir? Anne, baba kan grubuna göre çocuğun kan grubu ne olmalıdır? Sizler için araştırdık…

Kan grupları aslında sadece grubumuzu bildiğimizde yeterli gibi görünse de karmaşık bir yapıya sahiptir. Her bir kan grubunun kendine özgü özellikleri vardır. Her grup kendi grubuna kan verebilirken, farklı grubada kan verebilir, yada herkese kan veren grup kimseden kan almayabilir.

Hangi Kan Grubu Kime Kan Verir, Kan Alır?

AB Rh+ Tüm kan gruplarından kan alabilir. AB Rh- Tüm Rh- kan gruplarından kan alabilir. A Rh+ O Rh- O Rh+ A Rh- A Rh+ kan alabilir. A Rh- O Rh- A Rh- kan alabilir. B Rh+ O Rh- O Rh+ B Rh- B Rh+ kan alabilir. B Rh- O Rh- B Rh- kan alabilir. O Rh+ O Rh- O Rh+ kan alabilir. O Rh- O Rh kan alabilir.

AB Rh+ AB Rh+ kan verebilir. AB Rh- AB Rh- AB Rh+ kan verebilir. A Rh+ A Rh+ AB Rh+ kan verebilir. A Rh- A Rh+ A Rh- AB Rh+ AB Rh- kan verebilir. B Rh+ B Rh+ AB Rh+ kan verebilir. B Rh- B Rh+ B Rh- AB Rh+ AB Rh- kan verebilir. O Rh+ Tüm Rh+ kan gruplarına kan verebilir. O Rh- Tüm kan gruplarına kan verebilir.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı erkek pozitif (+) kadın negatif (-) ise ailede kan uyuşmazlığı vardır. Bu ailede doğan çocuk eğer negatif (-) kan grubuna sahipse sağlık sorunlarına neden olabilir. Evlilik öncesi sağlık kontrollerinde bu uyuşmazlık incelenmektedir. Uyuşmazlık olan çiftler bilgilendirilirken, çiftler aşı vurulmalıdır.

Çocuğun Kan Grubu Ne Olmalıdır?

Ailedeki anne babaların kan grupları çocuğun kan grubunu belirlemektedir. 0 grubu ile AB grubu anne babanın çocukları her zaman ya A grubu ya da B grubu doğar. Bu çiftin AB yada 0 grubu çocukları olamaz. 0 grubu ile 0 grubu çiftin her zaman 0 grubu çocukları olur. AB ve AB grupları olan anne babadan hiç bir zaman 0 grubu çocuk doğmaz. A; B ya da AB grubu çocuk doğar. A ve B gruplarında ki çiftlerin A; B, AB ya da 0 grubu çocukları doğabilir. AB kan grubuna sahip birisi hangi kan grubuyla birleşirse birleşsin hiçbir zaman 0 kan grubu çocuğu olmaz. 0 kan grubu hangi kan grubuyla eşleşirse eşleşsin hiçbir zaman AB kan grubu olan bir çocuğu olmaz.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Baba a rh +
  Anne 0 rh +
  İlk cocuk 0rh+
  İkinci cocuk a rh+
  Bu normalmi cvp verirmisiniz lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.