İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

featured

Toplumun büyük çoğunluğunun yaşadığı önemli sağlık sorunlarından biridir. Çağın rahatsızlıklarından biri olarak bilinir. İş hayatının stresi, gelecek korkusu, kaybetmeye yönelik kaygılar anksiyeteyi daha da artırır. Bununla beraber geçmiş yaşantılar bu rahatsızlığın yaşanmasında çok büyük etkiye sahiptir. Çocukluk dönemi başta olmak üzere yaşanan her kötü olay ve durum bu rahatsızlığın yaşanmasına neden olabilir.

Anksiyete belirtileri az ya da şiddetli olabilir. Şiddetli belirtiler yaşandığında hasta kendini ölecekmiş gibi hissedebilir. Belirtiler tekrarlıyor ya da devam ediyorsa hastanın zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurması gerekir. Zira anksiyete bozukluğu ciddi bir ruhsal rahatsızlıktır ve tedavi edilmelidir.

Anksiyete Nedir? Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete halk dilinde evham hastalığı olarak da bilinir. Aşırı endişe ve evhamli olma halidir. Kişi sürekli olarak huzursuz ve kaygılıdır. Merkezi sinir sisteminde bilginin iletilmesini sağlayan seratonin, norepinefrin, dopamin ve gaba gibi kimyasal aracıların anksiyetenin ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Beynin önemli bölümlerinden biri olan amigdala korku ve endişenin merkezidir. Anksiyete için yapılan araştırmalarda bu bölümün kaygı karşısında aşırı bir aktivasyon haline geçtiği ortaya konmuştur. Yine bu konuda yapılan çalışmalara göre; erkeklere oranla kadınlar bu rahatsızlığı daha sıklıkla yaşamaktadırlar.

Anksiyete rahatsızlığı birçok farklı belirtiyle kendini gösterir.

 • Sürekli kötü bir şey olacakmış gibi hissetmek, endişe hali
 • Ağız kuruluğu
 • Aşırı terleme
 • Nefes darlığı
 • Yutkunma güçlüğü
 • Hazımsızlık sorunları
 • Kalp atışlarında hızlı artışlar
 • Gergin, huzursuz ve panik halinde hissetme hali
 • Yersiz ağlama hissi
 • Ellerin titremesi
 • Uyku sorunları

Bu belirtiler gözlemleniyorsa anksiyeteden söz edilmesi mümkündür.Elbette tüm belirtiler bir anda görülmeyebilir. Bu kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Anksiyete Neden Olur?

Anksiyetenin birçok nedeni olabilir. Bu psikiyatrik rahatsızlık biyolojik, fiziksel ya da sosyal nedenlerden kaynaklanabilir. Bununla beraber anksiyete genetik yatkınlık nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Anksiyete rahatsızlığının en sık rastlanan nedeni; travmalardır. Kişinin çocukluk döneminde yaşadığı olumsuz deneyimler anksiyete nedenidir. Şiddet, baskı, taciz ve benzeri travmalar ileride kişinin bu rahatsızlığı yaşamasına sebebiyet verir.

Kişilik yapıları da anksiyete nedenlerinden biridir. Bazı kişilerin ruhsal bozukluklara eğilimi olabilir. Bu da beraberinde anksiyete gibi birçok ruhsal bozukluklara neden olur. Bu rahatsızlık ciddi bir kaygı bozukluğudur ve mutlaka tedavi edilmelidir. Doğru bir tedavi ile bu sağlık sorunundan kurtulmak mümkün.

Anksiyete Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anksiyete tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tanı konduktan sonra uzman hekim hastaya özel bir tedavi planı belirler. Hastanın bu tedavi planına birebir uyması da büyük önem taşır.

Hastanın tedavi sürecinde hekimin önerilerini dinlemesi ve ilaçların düzenli kullanması tedavinin başarı şansını yükseltir.

Bu sağlık sorunu genelde antidepresan türevi ilaçlarla tedavi edilir. Bununla beraber kişiye özel terapi uygulanır. Bilişsel tedavi yani diğer adıyla psikoterapi uygulanarak hasta tedavi edilir.

Anksiyete ile Başa Çıkmanız için Tavsiyeler

 • Nefes egzersizleri sakinleştiricidir. Düzenli nefes alıp vererek vücudun rahatlaması sağlanır.
 • Spor aktiviteleri sağlıklı olmak için olmazsa olmaz. Aynı zamanda spor yaparak kötü, olumsuz düşüncelerden arınmak, sakinleşip huzur bulmak için gereklidir.
 • Müzik dinlemek kaygılardan uzaklaştırır.
 • Bunlar dışında, temiz hava almak, yürümek, düşünceleri olumlu olaylara yönlendirmek anksiyete için alınacak önlemlerdendir. Kişi, olumsuz düşüncelerden arınmayı öğrenmelidir. Olumsuz her düşünce kişinin fiziksel ve ruhsal olarak gerilmesi demektir.
 • Aynı zamanda olumsuzluklar yeni kaygılara ve korkulara neden olur. Bu da anksiyeteyi tetikler. Dolayısıyla hastanın kendiyle barışması ve onu mutlu edecek aktivitelere yönelmesi gerekir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap