İlginizi Çekebilir
En İyi 5 Ev Kedisi
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Amerikan (American) Bobtail Özellikleri ve Bakımı

Amerikan (American) Bobtail Özellikleri ve Bakımı

American Bobtail.docx

Yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahip olan American Bobtail kedisi, 1900 yıllarında ilk defa Arizona’da keşfedilmiştir. Bu halk tarafından “Yodi” adıyla anılan kedilerle, Arizona’da yaşayan ama henüz bir tür olup olmadığı bilinmeyen “Sander” kedilerinin çiftleşmeleri sonucu, American Bobtail kedileri ortaya çıkmıştır.

Melez olan American Bobtail kediler, Milletlerarası Kedi Cemiyeti tarafında yapılan uzun süren çalışmalar sonucu, 1989 yılında ilk tür olunması için başvuru yapılmıştır. Ancak genlerinde bulunan bazı eksiklikler sebebiyle hemen tür olmayan American Bobtail kedileri 2002 yılında kedi türü olarak kayıtlara geçebilmiştir. Zeki kediler olarak bilinirler ve bu kediler puzzle gibi bulmacalı oyuncaklara, yakalama oyunları ile sonunda ödül verilen oyunlara bayılırlar.

Çocuklarla Arası 65%
Zeka 70%
Oyunculuk 70%
Bakım İhtiyacı 85%
Eğitilebilirlik 60%

American Bobtail Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Amerikan Bobtail kedilerinin kafa yapıları geniş olup vücutlarına göre orantılı olarak ortalama büyüklüğünde ve vücutları tüm renk ve desenlerde olabilmektedir. Bunun yanında kısa kuyrukları, püsküllü patileri ile güçlü bedeni ve yabani görünümleri olsa da oldukça sakin ve evcil hayvanlardır.

Göz renkleri ise genel olarak bakır rengi, altın rengi, sarı renk veya yeşil renk olabilmektedir. American Bobtail kedisinin, yavaş gelişen bir kedi türü olmasından dolayı, yetişkin bir kedi olabilmesi için 3 seneye ihtiyacı vardır. American Bobtail kedileri daha çok kuyrukları ile tanınan cinslerdir. Kuyruk uzunlukları 3 ile 10 cm arasında olup kuyrukları esnek ve etkileyici bir görünüme sahiptir.

American Bobtail kedilerinin çift katlı kürkleri vardır ve alt tüyleri yumuşak olup üst tüyleri serttir. Sosyal ve huzurlu bir kedi olarak aynı zamanda oyuncu ve sevecen ruhlu oldukları için çocuklu aileler için tercih edilen kedilerden olmaktadır. Sahiplerinin sözünden çıkmayan yapıları ile sokağa çıkıldığında hiçbir sorun ile karşılaşılmaz. Herkesle kolayca anlaşabilme özelliği sebebiyle çoğu kişi tarafından sevilirler.

American Bobtail Kedisi Bakımı

American Bobtail kedilerinin tüyleri çok fazla olduğu için sürekli olarak bakım yapılmalı ve düzenli fırçalanmalıdır. Ayrıca yıkanması konusunda mevsimlik olarak banyo ihtiyaçlarını dikkat edilmelidir. Diş konusunda bu kedilerde genetik olarak diş hastalığı bulunduğu için diş fırçaları ile düzenli olarak dişlerin fırçalanması gerekmektedir.

Ayrıca kulak yapılarından dolayı toz ve kire karşı bir dayanıklılığı yoktur. Bu sebeple elma sirkesi ile suyu karıştırarak bir bez ile kulak temizliği yapılmalıdır. Düzenli ve doğru beslenme ile birlikte kaliteli mamaları kullanarak sağlıklarına katkıda bulunulmalıdır.

American Bobtail Kedisi Çiftleştirmek

Amerikan Bobtail kedilerinde çiftleşme dişi ve erkek kedilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak 6 ile 8. aylarda çiftleşme dönemine giren dişi kediler 1 yaşını doldurmak üzere iken çiftleşirler. Erkek kediler ise çiftleşme için her zaman hazır olmaktadır. Sağlıklı hamilelik dönemi ile yavru oluşumu için dişi Amerikan Bobtail kedilerinin 1 yaşını doldurması gerekmektedir.

Yavru American Bobtail Kedisi Bakımı

Yavru Amerikan Bobtail kedilerinin uzun tüy yapıları nedeniyle sağlıklı olmaları için düzenli aralıkla fırçalanmaları gerekmektedir. Ayrıca kum ve mama kapları sürekli olarak temiz tutulmalıdır. Uzayan tırnakların kesilmesi ile kulak ve diş bakımı için veterinerine düzenli götürülmesine dikkat edilmelidir.

American Bobtail Kedisi Sağlığı

Amerikan Bobtail kedileri normalde sağlıklı kediler olsalar da genetik yapısından kaynaklanan diş eti hastalığı bulunmaktadır. Bunun içinde düzenli diş fırçalamaları gerekmektedir. Nadir de olsa bağırsak sorunu yaşayanlar da olabilir bunun için verilen mamalara dikkat edilmelidir.

American Bobtail Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Sağlıklı olan Amerikan Bobtail kedileri 14 ila 16 yıl arasında yaşam sürebilmektedir. Bu yaşam süreleri beslenme düzeni ve sağlığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap