1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

American Pitbull Terrier Özellikleri ve Bakımı

American Pitbull Terrier Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

American PitBull Terrier, Amerika Birleşik Devleti anavatanı olup 19. yüzyılda Terrier ile Buldog köpeklerin çiftleştirilmesiyle elde edilen melez köpek türüdür. Saldırgan ve insan yaralamaya yatkın olduklarından ötürü egzersiz ihtiyaçları yüksek olan dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır.

Bu özellikleri dışında mükemmel yüksek koruma içgüdüleri ile bekçi köpeği olan bu hayvanlar bilinçli ve doğru bir eğitim ile birer sevecen dost haline gelebilirler bu halleri ile insanlar ile sıcak ilişki kurarak yaşam alanlarında sakin birer canlı olarak yaşarlar. Ayrıca zeki ve meraklı olmalarının yanında oyun oynamayı da çok severler. Acı eşikleri yüksek olup güçlü ağız yapısına sahip olmakla birlikte ısırdıklarında ciddi hasarlar oluşturabilirler.

American Pitbull Terrier Fiziksel Yapısı

American Pitbull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Pitbull Terrier köpeklerinde genellikle erkekler 45 ile 48 cm, dişiler ise 43 ile 47 cm yüksekliğinde olurlar. Ağırlıkları ise 22 ile 30 kilogram arasında değişiklik gösterir. Güçlü ve oldukça kaslı bir gövde yapıları olup çok çeviktirler. Kuyrukları yapıları kısa olup parlak ve kısa tüylere sahip olup kürkleri tek katmandır.

American Pitbull Terrier Eğitimi

Amerikan Pitbull Terrier eğitim esnasında asla şiddet uygulanmamalıdır. Tüm canlılarda kendini koruma içgüdüsü olduğundan ortaya çıkacak cesaret ile güç birleşimi eğitim sırasında ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bunların yanı sıra eğitim sırasında eğitmenin duruşunda tutarsızlık olmamalıdır. Pitbull Terrier karşısında olanı çok iyi süzen ve hisleri çok kuvvetli olan hayvanlardır.

Eğitim verilmesi için en uygun zaman yavru olduğu zamandır çünkü eğitimlerin başlangıç zamanlarıdır. Yemek yedirirken, oynarken, gezmeye çıkarırken gibi zaman dilimlerinde eğitimi verilmelidir ki disiplinli ve eğitimli bir Pitbull Terrier sahibi olunmalıdır. Örneğin yemek yedirirken süre tutulmalı, yedikten sonra kabında hiçbir şey bırakılmamalı ve mamaları saatli verilmelidir. Ayrıca Güce dayalı oyunlar oynatılmamalıdır.

American Pitbull Terrier Bakımı

Korkutucu olan görünümlerine tezat temkinli ve yabancıya şüpheli olarak yaklaşan Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler, sahiplerine oldukça fazla sadıktırlar. Ailelerini canı pahasına koruyan bu köpekler aşırı koruma içgüdüleri nedeniyle etraflarında olan canlılar için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple yavruyken sosyalleştirilmeli ve diğer canlılarla tanıştırılmalıdır. Güçlü gövde yapılarının aksine tek katmanlı kürk ile kısa tüylere sahip oldukları için soğuk olan havalarda hassas bir hale gelirler.

Bu nedenle bu cins köpekleri evde ya da kapalı mekânlarda beslenmesi yapılmalıdır. Tüyleri kısa olduğundan dolayı çok sık yıkama gerekmez ve tüyleri düzenli aralıklarla fırçalamak yeterli olacaktır. Düzenli her gün olarak egzersiz yaptırılmalı ve asla tasmasız dışarı çıkarılmamalıdır. Ayrıca alerjen cilt hastalığı oluştuğu için özenli bir beslenme planı ile beslenilmelidir. Bu cins arasında Hipotroid Pittie yaygın olduğundan dolayı bu hastalık ile metabolizma yavaşlar ve bu nedenle köpeğin kilosu, cinsi, yaşı ile sağlık sorunlarına göre mama seçimi yapılmalıdır. Beslenme çok önemli olduğu için yemek saatleri düzenli olmalıdır.

American Pitbull Terrier Çocuklarla Arası

American Pitbull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler, yavruyken alınıp iyi bir eğitim verildiğinde sahiplerini koruyan seven bir dost haline gelmektedirler. Çok sadık bir köpek olup aynı zamanda “çocuk bakıcısı köpek” olarak da anılmaktadırlar. İnsanlarla iletişimi ve sevgisi çok yüksek olduğunda çocuklara karşı nazik davranışlarda bulunup her yaşta olan çocuklar ile birlikte yaşayabilirler

American Pitbull Terrier Tehlikeli mi? Yasaklı mı?

Çok kaslı ve kuvvetli bir bedene sahip oldukları ve aynı zamanda çok fazla atak hayvan olmalarının yanında saldırgan eğilimleri de olan bu Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekleri agresif yapıları sebebiyle bir çok ülkede bakılmaları yasaklanmıştır. Bu cins köpekler eğitim almazsa içgüdü olarak koruma ve saldırma hareketlerinden dolayı tehlikeli olabilmektedirler.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap