İlginizi Çekebilir
Neden Aşık Oluyoruz
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Aloe Vera nedir? Yararları ve Yan Etkileri

Aloe Vera nedir? Yararları ve Yan Etkileri

Aloe Vera nedir, yararları ve yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır, bakımı nasıl yapılır gibi bir çok merak edilen sorularını yanıtladık.

featured

Günümüzde en çok kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanıldığını gördüğümüz Aloe Vera hakkında bir çok bilinmeyeni bu yazıda sizler için derledik. Aloe Vera nedir, yararları ve yan etkileri nelerdir, nasıl kullanılır, bakımı nasıl yapılır gibi bir çok merak edilen sorunun cevabını burada.

Aloe Vera Nedir?

Kişisel kozmetik ve bakım ürünlerinde sık sık karşımıza çıkan Aloe Vera’nın onlarca faydası olduğu söylenmekte ancak çoğu kişi bitkinin henüz ne olduğunu bilmemektedir. Aloe Vera nedir? sorusunu kısaca şöyle cevaplayabiliriz; İlk olarak Afrika’da yetiştirilmiş, günümüzde en yaygın tıbbi malzemelerde kullanılmakta olan bir bitkidir. Tıp dilinde Aloe Vera, “Tıbbi Sarısabır” ismiyle bilinmektedir.

Bitkinin içeriğinde onlarca vitamin, kalsiyum, demir ve potasyum bulunmaktadır. Bunların başında  B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri gelmektedir. İnsan vücudu için onlarca ihtiyacı karşılayan bu bitkiden faydalanmamak yanlış olur. Gelin hep birlikte bu bitkinin nelere faydası olduğuna göz atalım;

Aloe Vera Faydaları Nelerdir

 • Yazın güneş nedeni ile cildimizde oluşan yanık, leke gibi durumlarda kısa sürede geçmesini sağlıyor.
 • İçinde bulunan protein, mineral ve vitaminler sayesinde kollajen üretimini artırıyor, ve cildimizin daha geç yaşlanmasını sağlıyor.
 • Bir önemli bilgi daha kuru bir cilde sahip olanların, ciltlerini nemlendirmede önemli yer taşıdığı da biliniyor.
 • Sivilce bir çoğumuzun ortak sorunu. Aloe Vera’nın jelimsi yapısı sayesinde cildinizde oluşan sivilceler daha hızlı kaybolacaktır.
 • Akne tedavisinde ise merhem olarak kullanılan Aloe vera artık bir çok derdinize yardım edecek.
 • Cildimizde yazın özellikle renk farklılıkları olan bölgelerin hafiflemesini hatta, bir süre sonra kaybolmasını sağlıyor.
 • Banyodan sonra saçlarımızın elektriklenmesinden hiç hoşlanmayız öyle değil mi? Aloe vera saçımız nemli veya kuruyken uyguladığımızda elektriklenmesini önlüyor ve saça düzlük de katıyor.
 • Bir çoğumuz kullandığımız şampuanlardan dolayı kepekten nefret eder duruma geliriz. Aloe veranın içinden bir miktar biriktirdiğimiz jel ile saç diplerinize masaj yapıp ardından yıkadıktan sonra kepek sorunu ortada kalmaz.
 •  Aloe vera, antioksidan özelliği nedeniyle sinir sistemine, uykusuzluk gibi sorunların üstesinden gelebiliyor.

Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır?

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz Aloe Vera bitkisi güzel görünümü, dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı sayesinde ev ve iş yerlerini süsleyen önemli bitkiler arasında bulunmaktadır. Gün ışığını çok seven bu bitki, direkt gün ışığına maruz kalmamalı bunun yerine, aydınlık gün ışığı gören yere konulmalı ve gün ışığı almayan yönü belli aralıklarla değiştirilmelidir. Aloe Vera bitkisinin az ışığa maruz kalma durumlarında yapraklarında kararmalar ve solmalar gözlemlenir.

Aloe Vera nasıl sulanmalı?

Öncelikle bitkinin sulama işlemini kesinlikle tüm toprağa nüfus edebilmesi için üstten yapmalısınız. Yaz aylarında haftada 2 kere sulanması önerilen Aloe Vera’nın kış aylarında haftada 1 kez sulanması yeterli olacaktır. Ve en önemli dikkat etmeniz konu, suladığınız suyun miktarının her defasında aynı olması ve saksı tabağının altında biriken suyun bekletilmesi önerilmemektedir. Sulama işlemine başlamadan önce toprağa parmağınızı batırarak kuruluğunu kontrol etmeli, eğer toprak hala yaş ise sulamayı ertesi güne bırakmalısınız.

Nasıl budanır?

Aloe Vera çiçeğini konumlandırdığımız yere özellikle dikkat etmelisiniz. Çiçeğin çok rüzgar alan yerde durması, sap kısmında oluşan oynamalar doğrultusunda köküne hava akımı girmesine neden olacağı gibi, çiçeğin ömrünü kısaltır ve yapraklarında sararmalamar ve solmalar görülebilir. Sararan veya solan yapraklar budanarak iyileştirilebilir. Budama işlemi yaptıktan sonra kesilen bölgeye hava akımı girmemesi için üzerini, soğuk silikon, mum gibi yakıcı olmayan maddelerle kapatmak gerekir.

Toprak değişimi nasıl yapılmalı?

Uzmanlar Aloe Vera’nın toprak değişiminin yılda 1 defa yapılmasını ve bununda sıcak aylarda yapılmasını tavsiye etmektedirler.

Aloe Vera Zararları ve Yan Etkileri

 • Alerjisi olanların kullanması pek de yararlı olmayacaktır, ve yan etki gösterecektir.
 • Aloe Vera kullandıktan sonra, cildinizde kızarıklık kaşınma gibi durumla karşılaşırsanız Aloe Vera kullanmayı bırakmalı ve doktora gitmenizi öneririz.
 • Hamile ve emzirme döneminde olan kadınların kullanması önerilmiyor.
 • Ağız yoluyla kullanıldığında ise kadınların regl dönemlerinde ağrılarının daha fazla olunacağı söylenmektedir.
 • Uzun süreli kullanımda potasyum kaybına neden olur.
 •  Sarımsak, soğan ve lale gibi bitkilere alerjisi olanlar Aloe Vera kullandıktan sonra alerji geçirebilir.
Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. 2 gün önce

  https://benswritting.com/what-is-really-an-aloe-vera-and-its-benefits-our-skin/ yazısına göre de Kuzey ülkelerinde de doktor bitki olarak biliniyormuş. Eskiden kraliçelerin günlük bakım malzemesiymiş. Şimdi her şey kimyasal tabi. Keşke daha çok bilgilendirilsek doğal yaşama daha yakın olabilsek. Sizin de yazınızı okudum şu siteyi de okudum. Cidden çok faydalı görünüyor. Zaten rahmetli nenemden kalan var saksıda. Ona kıyıp kesip kullanıcaz artık

 2. 2 gün önce

  https://benswritting.com/what-is-really-an-aloe-vera-and-its-benefits-our-skin/

  Çok anlaşılmamış önceki yazdığım yorumda. Buradan bakabilirsinizzz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir