İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Alman Kurdu Özellikleri ve Bakımı

Alman kurdu, diğer bir adıyla Alman çoban köpeği adıyla da bilinmektedir. Birçok köpek ırkına göre kolay bir eğitimle istenilen seviyeye getirilebilir. Alman kurtları, son derece akıllı bir ırktır. İçgüdüsel olarak yüksek bir koruma potansiyeline sahiptirler. Özellikle de polis ve askerlerin en fazla kullandıkları bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Enerjileri çok yüksektir. Oyunculuk konusunda oldukça başarılıdırlar.

Çok cana yakın bir yapıları olmasına rağmen yabancı biriyle karşılaştıkları zaman mesafelerini korumasını iyi bilirler. Alman kurtlarına çok hızlı bir şekilde eğitim verebilirsiniz. Öğrenme seviyeleri çok hızlı olduğundan dolayı her eğitimde başarılı olabilirler. Çok cesur ve sadık olurlar. Sahiplerini her şekilde koruyup kollamaya daima hazır bulunurlar.

Alman Kurdu Fiziksel Yapısı 

Alman kurdu, vücut olarak orta bir boyuta sahiptir. Kaslı, güçlü ve hafif uzun bir vücut yapıları vardır. Çift katmanlı bir kürke sahiptirler. Alman kurtları, farklı tüy yapılarına sahip olabilir. Aynı zamanda farklı renklerde de Alman kurtları olabilir. Bu nedenle Alman kurtlarına tek bir renk belirlemek doğru olmaz. Burunlarının rengi ise siyahtır.

Alman Kurdu

Alman Kurdu Eğitimi

Alman kurdu, ilk bakışta saldırgan ve aksi bir köpekmiş gibi görünebilir. Ancak özel eğitimler sayesinde bu özelliklerini kaybederler. Eğitim aldıklarında tam bir aile dostu olurlar. Alman kurduna eğitim vermek istiyorsanız, işe ilk olarak belli komutlardan başlamanız gerekir. Bekle, takip et, kalk, yat ve otur gibi komutlar öğretilmelidir. Bu komutlar, eğitimlerin devamı açısından önemlidir.

Bu eğitimden sonra itaat eğitimine geçmeniz gerekir. Alman kurtları, sahiplerine itaat konusunda çok başarılıdırlar. İtaat eğitimini de tamamladıktan sonra sosyalleşme eğitimine geçiş yapmalısınız. Alman kurtları, sosyalleşmeyi çok severler. Alman kurdunun sosyalleşmesi, vahşi bir ırk olmaması açısından önemlidir. Eğer bu eğitimi vermezseniz, ilerleyen yaşlarında daha fazla saldırgan olmalarına neden olabilirsiniz.

Alman Kurdu Bakımı

Alman kurdu, çok zeki ve atılgan bir köpektir. İnsanlara ısınması bakımından çok farklı bir köpektir. Herkesi kolaylıkla ve içten sevebilir. Alman kurtlarına iyi şekilde bakmanız gerekir. Çünkü bakımı çok severler ve bakımsızlık sonucunda kötü olurlar. Alman kurdunu sürekli yürüyüşe çıkarmanız gerekir. Ayrıca egzersiz ve koşu yapmayı da çok severler.

Yüksek enerjili olduklarından dolayı hareket etmek onlara çok iyi gelecektir. Alman kurdunu, haftada 2 defa taramanız gerekir. Bu sayede tüylerinin bakımını daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz. Alman kurdunun tırnaklarını da kesmeniz gerekir.

Çünkü tırnakları uzadığında onları rahatsız edebilir. Aşırı derecede uzayan tırnakları keserek tırnak bakımlarını gerçekleştirmiş olursunuz. Alman kurdunun bakımı için beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Oldukça kaliteli mamaları yedirmeniz gerekir. Sağlıklı beslenmeleri çok önemlidir. Mamalarını verirken dikkat etmelisiniz. Ölçüsü çok fazla olmayacak şekilde mama vermeye gayret etmeniz gerekir. Alman kurdunu nasıl beslemeniz gerektiği konusunda sorun yaşıyorsanız, veterinerlere danışabilirsiniz. Alman kurtları da diğer köpekler gibi tüylerini döker. Aşırı bir dökülme meydana gelirse veterinere gidiniz.

Alman Kurdunun Çocuklarla Arası

Alman kurdunun çocuklarla arası oldukça iyidir. Çocuklara karşı daha fazla ilgi duyarlar. Bu nedenle onlarla eğlenmeyi çok severler. Alman kurtları, aynı zamanda çocuklara karşı çok fazla daha korumacı bir tavır takınırlar. Onları her türlü tehlikeden koruma konusunda son derece uzmandırlar. Alman kurdu, çocuklarla arkadaş olduğunda bile seçici davranır. Yani kendi arkadaşını kendi seçer.

Yorum Yap

Yorum Yap