1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. AKN 2019’dan itibaren kalkıyor mu?

AKN 2019’dan itibaren kalkıyor mu?

featured

İnternet kullanıcıları için oldukça can sıkıcı bir durum olan Adil Kullanım Noktası (AKN) yeni yıldan itibaren kalkıyor mu?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 01.09.2016 tarihinde kararla Adil Kullanım Kotası ya da Adil Kullanım Noktası olarak bilinen hız sınırlandırmasının kademeli olarak iyileştirilmesine ve 31.12.2018 tarihinde tamamen kaldırılmasına karar verildi.

Yaklaşık iki yıldır 02:00 ile 08:00 arasındaki internet kullanımının kotaya herhangi bir yansıması yok. Ayrıca AKN aşıldıktan sonraki internet hızı arttırıldı. Peki alınan kararda olduğu gibi 2019 yılının başlamasıyla bu uygulamaya son verilecek mi?

AKN düzenlemesi

BTK Başkanı: AKN yıl sonunda kaldırılacak

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla her şeyin planladığı gibi gittiğini ve AKN’nin yıl sonunda kaldırılacağını ifade etti.

Buna karşın hala cevap bekleyen sorular var. Hali hazırda AKN’siz internet için ek ücret ödeyen ve internet sağlayıcılarına verdiği taahhüt devam eden kullanıcılar mevcut. AKN’nin kalkmasıyla birlikte bu kullanıcılara yeni bir fiyatlandırma yapılacak mı? Yoksa tarifeleri gereği aynı ücreti ödemeye devam mı edecekler? Anlaşılan o ki bu sorular yıl sonundan önce cevap bulamayacak.

Yorum Yap

Yorum Yap