İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Akita (Japanese Toso) Bakımı Ve Özellikleri

Akita (Japanese Toso) Bakımı Ve Özellikleri

Akita

Dünyanın her yerinde muazzam boyutu, cesareti ve gücü ile tanınan Akita (Japanese Toso), trajik bir şekilde, savaşan bir köpek olarak kullanılan çeşitlerden biridir. Olağanüstü sağlam bir çene hattına sahiptir, kulakları ince ve sarkıktır, boyun bölgesinde derisi boldur; bu, onu saldırıdan koruyan karakteristik bir fiziksel unsurdur.

Farklı köpeklerle, özellikle erkek köpeklerle bir arada yaşaması tamamen düşünülemez ve yabancılardan son derece uzaktır, ancak ailesi ile ilgili olarak, kendini güvenilir ve güvenli bir yapıya adayabilir. Sağlam köpek dişleri hazırlama konusunda deneyimi olmayan kişiler için istisnai olarak önerilmeyen inanılmaz bir bekçi köpeğidir. Kendisiyle gençler arasında açık bir mesafe bırakılmalıdır, çünkü kendisine acımasızca davranıldığı bir durumda davranışları gerçekten uçarıdır.

Güçlüdür, kıvraktır ve dişlerinin yapısı makas gibi görünür. Kırmızı, kahverengi, koyu ve bej tonlarında tüyleri olabilir. Buna ayak uydurmak çok basit ama aynı şekilde kontrol etmesi zor. Sahiplerini dikkate almadıklarında buna uymalarını beklemek saçma olur. Son derece etkileyici ve baskın bir kişiye sahipler, kalıtsal olarak aşırı duyarlılığa meyillidirler. Kilo alabildikleri için kalça displazisi ile karşılaşabilirler.

Fiziksel Yapısı

Japon Tosa’nın muazzam bir vücudu vardır. 90 kilograma kadar ağırlığa sahip olabilirler ve 60 santimetre uzunluğa kadar büyüyebilirler. Bu sayılar kadınlarda erkeklerden daha azdır. Japon Tosa Köpekleri, savaşan köpekler olarak yetiştirilmiştir. Bu nedenle, çok güçlüdür. Küçük çocuğu olan aileler için pek uygun olmayan bir köpek çeşidi olduğu için apartmanlarda tutulmasını beklemek saçma olur.

Çocuk odası olan bir evi kontrol ederken, çocuk odası çevrelenmelidir. Bu tür köpeklerin kişiliğini anlamak için genetik niteliklere bakmak gerekir. Aynı şekilde, eğitimleri ve sosyalleşmeleri de karakterlerini esas olarak etkiler.

Keskin bir köpek çeşidi olmak öğrenmeyi kolaylaştırır. Daha sonra, yetenekler üzerinde son derece hızlı bir şekilde ele alındılar. Köpek olduklarında doğru talimat verilirse, onları sırt üstü yetiştirmek mümkündür. Ayrıca, sosyalleşme her köpek için hayati önem taşır.

Eğitimi

Tosa, zor ve kararlı bir köpektir. Genelde nasıl hareket etmesi gerektiğine dair kendi konseptine sahiptir ve sahibinin bakış açısına uyum sağlamak için çok fazla çalışma gerektirir. Bu muhtemelen tehlikeli köpeğin hazırlanmasına erkenden başlanmalı ve alfa işini üstlenmesine asla izin verilmemelidir.

Çünkü eğer üstünlüğü kendinde görürlerse hiçbir komuta uymazlar. Bu durum ise hoşlanmadıkları bir durum ile karşılaşmaları durumunda onları agresif ve saldırgan yapabilir. Hazırlanması için uzmanlardan destek alınması tavsiye edilir.

Tehlikeli bir ırk olduğundan ilk etapta bir uzman ile yetiştirmek daha uygundur. Yavruyken iki insanla ve farklı köpeklerle çoğu zaman kaynaşmak çok önemlidir. Her ne olursa olsun, her halükarda benzer cins ve cinsteki köpeklere karşı dikkatli olunmalıdır.

Bakımı

Japanese Toso

Güçlü bir gövdeye sahip olan Japon Tosa köpekleri, sağlam bir çeşit olmanın yanı sıra yüksek bir rahatsız ediciliğe sahiptir. Göz önünde bulundurulması sırasında aktivite ihtiyaçlarının ön plana çıktığı görülmekle birlikte, refahları için günden güne hareket etmelidir. Bu türdeki köpeklerin dengeli kalabilmeleri için ağır egzersiz yapmaları önerilir.

İnatçı bir yapıya sahip olan Tosa tipi köpeklerin ayrıca çok fazla otokontrol sahibi olduğu görülmektedir. Baskın bir çeşit olduğu için yetişkinlikte kontrol altına almak için baştan hazırlanmaya başlamak önemlidir. Bu çeşitler için sosyalleşme hazırlığı hayati önem taşımaktadır.

Eğitimlerinin doğru verildiği varsayıldığında, yetişkinliklerinde daha az sorun yaşadıkları görülmektedir. Yavruyken alınacağını varsayarsak ırk özellikleri çok iyi araştırılmalıdır. Bu doğrultuda, daha az tehlikeli hayvan türlerini deneyimlemek mümkün olabilir. Köpeğinizin ne kadar yediği, büyüklüğüne, yaşına bağlı olarak değişen bir faktördür. Büyüklüğüne, üretimine, sindirimine ve hareket düzeyine bağlıdır.

Köpekler çeşitli insanlardır, insanlara çok benzerler ve hepsinin aynı miktarda yiyeceğe ihtiyacı yoktur. Şaşırtıcı derecede dinamik bir köpek, hareketsiz bir köpekten daha fazlasını yemeye ihtiyaç duyacaktır. Satın aldığınız gıdanın doğası da aynı şekilde bir etkiye sahiptir. Mamanın doğası ne kadar iyi olursa, köpeğinizin o kadar çok yemesi gerekecektir.

Çocuklarla Arası

Tosa, savaşan bir köpek olarak yetiştirildiğinden, genel olarak farklı köpeklere karşı güçlü olacaktır. Düzeni, küçük çocukları olan veya ilk kez köpek sahibi olan bir aile için önerilmez. Bazen, daha önce köpek dişlerine sahip olan kişiler için iyi bir karar değildir. Ailedeki rolünü kavramasını sağlamak için eğitimine zaman ve çaba harcanmalıdır. Bu köpekle ilgili en ciddi sorun, sahibiyle anlaşabileceğine inandığını varsayarsa, bir otorite pozisyonu için ona meydan okumasıdır.

Tehlikeli mi? Yasaklı mı?

Agresif bir yapıya sahip olan bu köpekler insanlara ve hayvanlara karşı saldırgan olmaları ile de bilinirler. Sahibinden başka bir kişiye itaat etmediklerinden dolayı herkesi tehlike olarak görürler. Bu yüzden ilk kez köpek besleyecek olan kişilere kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca bu köpek türünün birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de bakılması ve üretilmesi yasaklanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap