Ana Sayfa Sağlık Acı yemenin yarar ve zararları nelerdir?

Acı yemenin yarar ve zararları nelerdir?

Türk mutfağında neredeyse her yemekte bulunan acı gıdaların insan vücuduna bir çok yarar ve zararı olduğunu biliyor muydunuz? Acı denildiği zaman akıllara ilk olarak acı biber gelmektedir ancak Türk mutfağında sık kullanılan bir çok acı baharat çeşiti sayabiliriz. Acı biber ve baharatlar bir çok hastalık için tedavi amaçlı kullanılırken, vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı direnç kazandırmaktadır.

Yazının devamında acı biberin yarar ve zararlarını sizler için derledik;

ACI BİBERİN YARARLARI

Hemen hemen her Türk mutfağından çıkan yemekte rastlayabileceğimiz acı biberin yararları saymakla bitmez. Tabi her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmamakta da fayda var. Acı biberde bulunan capsaicin (kapsaisin) ismi verilen madde, vücudun direncini arttırarak çoğu hastalığa karşı dirençli olmamızı sağlamaktadır.

Acı biberin yararları;

 • GRİP: Gripten korunmak veya kurtulmak için ilaç kullanmanıza gerek yok. Bir tane tüketeceğiniz kırmızı biber günlük ihtiyacınız olan betakaroteni ve içerisinde bulundurduğu C vitamini sayesinde vücut direncini arttırır.
 • AĞRI KESİCİ: Ağzı yaktığı için çoğu kişi tarafından sevilmeyen acı biber içeceğiniz ağrı kesiciden daha etkili olabilir. Acı biber tüketildiğinde ağızda oluşan ısı hissi sinirlerin yumuşamasını sağlamaktadır.
 • KOLESTEROL: Yapılan bazı araştırmalar acı biber tüketiminin kötü kolesterolü düşürdüğünü ortaya çıkarmış olsa da doktorunuza danışmadan fazla acı biber tüketiminden kaçınmanızda fayda var.
 • KALP KRİZİ VE FELÇ: Tükettiğimiz bir çok yiyecekte kanserojen madde olduğunu herkes tarafından kabul edilmiş durumda. Acı biber içinde bulundurduğu C vitamini, betakaroten ve antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarına yakalanma riskini ve felç geçirme ihtimalinizi düşürmektedir.
 • ÜLSER: Ünser tedavisinde öncelikle doktorunuz tarafından belirlenen ilaçları kullanmayı ihmal etmeyin. Bazı araştırmalar toz biber, karabiber, acı biber, pul biber, nane, tarçın gibi baharatların Ünser hastalığında kullanılmamasını savunurken, bazı araştırmalarda hastalığa iyi geldiğini savunmaktadır.
 • ZAYIFLAMA: Zayıflamak için yemenizden içmenizden kesip üstüne bir de aktif spor yapıyorsanız öğünlerinizde acı biber tüketmeniz zayıflama konusunda size yardımcı olacaktır. Acı biber metabolizmayı hızlı çalıştırdığı için zayıflamak isteyen kişiler tarafından sık kullanılmaktadır.
 • BRONŞİT: Bir çok hastalıkla mücadelede yardımcı olan acı biber bronşit hastaları içinde önerilmektedir. Acı biber tüketimi solunum zorluklarının giderilmesinde yardımcı olur.
 • SİNDİRİM: Sofralarımıza giren tüm biber çeşitlerinde mide asidini artırma ve sindirim salgılarını çoğaltma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle biberler iştah açtığı gibi sindirim sistemini hızlandırır.
 • KABIZLIK: Yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam kabızlığı tetiklemektedir. Çoğu kişi acı biberin kabızlık yaptığını düşünse de aslında gerçek tam tersidir. Acı biberin içinde bulunan lif oranı sayesinde kabızlık yapma ihtimali çok düşüktür ve bağırsakların hızlı çalışmasını sağladığı için kabızlığa karşı etkidir. Tabi çok tüketmemek gerektiğini unutmamak lazım. 
 • ŞEKER: Tıp dünyasına bir çok hastalıkta kullanılan acı biber, şeker hastalarında kan şekerini dengelediği ve düşürdüğü görülmüştür.
 • EKLEM İLTİHACI: Eklem iltihabını azaltır.
 • BURKULMA: Sık sık burkulma problemiyle karşılaşıyorsanız acı tüketiminizi arttırmanız da fayda olacaktır. Acı biber, burkulma, zedelenme, şişme ve morarmayı engellediği gibi bu durumlarda iyileşmeyi de hızlandırır.
 • SOLUNUM: Sinüslerin tıkanması beraberinde baş ağrısı, nefes darlığı ve kalıcı sağlık sorunlarını da getirmektedir. Acı biber dolu sinüs yollarının temizlenmesine yardımcı olur.
 • İKTİDARSIZLIK: Erkeklerin korkulu rüyası iktidarsızlığa karşı faydaları da olan acı biber, vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak iktidarsızlığı iyileştirebilir.

ACI BİBERİN ZARARLARI

Herhangi bir hastalığınız yoksa acı biber sizi hasta etmez. Tam aksine yukarıda belirttiğimiz gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda acı biber kabusunuz olabilir. Aşağıdaki rahatsızlıklardan birine sahipseniz acı biber yemeden önce bir kez daha düşünmenizi öneriyoruz.

ÖFKE, SİNİR, STRES: Araştırmalara göre acı biber pek bilinmese de sinirlilik halini arttırmaktadır. Acı biberin içinde bulunan enzimler asabiyet, sinir, stres ve öfke patlamalarına sebebiyet vermektedir. Yapılan araştırmalara göre Türklerin Yunanların, Arapların, Akdeniz ve Güney Amerika ülkelerinde yaşayan insanların daha sinirli olmasının nedeninin, fazla miktarda acı tüketimi olduğu düşünülmektedir.

HEMOROİD [BASUR]: Uzmanlar kronik hemoroid rahatsızlığı bulunan kişilerin kesinlikle acı biberden uzak durmaları önermektedir. Acı biber dışkıya karıştığında basur memelerinde yaşanan hassasiyeti arttırıp kanamalara yol açabilmektedir. Bu nedenle basur rahatsızlığı bulunan kişilerin acı biber tüketimini azaltmaları gerekmektedir.

MİDE RAHATSIZLIKLARI: Mide rahatsızlığı yaşayan kişilerin acı biberi tüketmeleri uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Eğer illa tüketilecekse biberin yemeklerin içinde veya pişirilerek tüketilmesi gerekmektedir. Midede yara, tahris, yanma sorunu yaşayan kişilerin kesinlikle acı biber tüketimini azaltmaları gerekmektedir.

Not: Yukarıda verilen bilgiler yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmıştır. Yukarıda belirttiğimiz tüm rahatsızlıklar için öncelikle doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

Muhammed Aksoy
1993 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde dünyaya geldi. Teknoloji meraklası, grafik tasarım ile ilgileniyor. Kendini geliştirmeyi ve öğrendiklerini paylaşmayı seviyor. Konuneydi'de iki yıldır içerik üretiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Bu Hafta Popüler

Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin...

Instagram’da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?

Günümüzde sosyal medya hesapları markalar için büyük önem taşımaktadır. Markanızı kolay yoldan binlerce hatta milyonlarca kişiye duyurmanın en kolay yolu sosyal medyadan geçmektedir. Günümüzde...

Ohash kimdir? Gerçek adı ne? Kaç yaşında?

Son yıllarda pop müziğini alaşağı etmeyi başaran rap müziği, ülkemizde artık daha geniş dinleyici kitlesine sahip. Tabi bu popülerlikte müziklerin reyting rekorları kıran dizilerde...

Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli?

Reyting nedir? Her evin olmazsa olmazı, en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında gelen Televizyon'da her gün yüzlerce program yayınlanmakta. Hal böyle olunca zamanımızın büyük...

Telefon şarjı ne kadar elektrik harcar?

Geçen yıl yayımladığımız "Vantilatör ne kadar elektrik harcar?" makalemizin ardından ziyaretçilerimizin tarafımıza yoğunlukla ilettiği telefon şarjı ne kadar elektrik harcar sorusunu yanıtladık. Hesaba başlamadan önce...

Bu Hafta Popüler

Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin...

Instagram’da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?

Günümüzde sosyal medya hesapları markalar için büyük önem taşımaktadır. Markanızı kolay yoldan binlerce hatta milyonlarca kişiye duyurmanın en kolay yolu sosyal medyadan geçmektedir. Günümüzde...

Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli?

Reyting nedir? Her evin olmazsa olmazı, en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında gelen Televizyon'da her gün yüzlerce program yayınlanmakta. Hal böyle olunca zamanımızın büyük...

Kızım dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Tv8 ekranlarının yeni dizisi Kızım, yayınlanan fragmanlarıyla herkesi şimdiden etkilemeyi başardı. 19 Eylül Çarşamba 20:00'da ilk bölümüyle ekranlara gelen Kızım dizisinin konusu nedir? Dizide...

Vestel Venus yüzde yüz yerli mi?

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki gerginliğin ardından pek çok vatandaş Apple ürünlerini boykot etme kararı aldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa Vestel Venus...
- Reklam -