İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Televizyon
  3. 9 Nisan Reyting Sonuçları | Çukur, Söz, Yasak Elma, Siyah Beyaz Aşk reytingleri

9 Nisan Reyting Sonuçları | Çukur, Söz, Yasak Elma, Siyah Beyaz Aşk reytingleri


İçindekiler

9 Nisan Pazartesi akşamı yayınlanan Çukur, Söz, Yasak Elma, Siyah Beyaz Aşk gibi başarılı diziler reyting sonuçlarında yüksek izlenme oranı alabilmek için yarıştı.

Herkesin merakla beklediği  9 Nisan Pazartesi reyting sonuçları bu sabah belli oldu.

•9 Nisan Pazartesi hangi kanalda ne yayınlandı?

Show TV – Çukur
Star TV – Söz
Kanal D – Siyah Beyaz Aşk
Fox TV – Yasak Elma
Tv 8 – Survivor
ATV – 8. Gün

2 Nisan Pazartesi (Geçtiğimiz hafta) hangi dizi daha çok izlendi?

Geçtiğimiz hafta 2 Nisan Pazartesi akşamı TOTAL’de en çok izlenen dizi Show TV’de yayınlanan Çukur dizisi olmuştu. Listenin ikinci sırasında Star TV’de yayınlanan Söz, üçüncü sırada, Survivor, dördüncü sırada Yasak Elma dizisi yer alırken ATV’nin yeni dizisi 8. Gün, yirmi dokuzuncu sırada yer almıştı.

ATV’nin yeni dizisi 8. Gün 9 Nisan Pazatesi reyting sonuçlarında ilk 10’a giremezse dizinin akıbeti ya final olacak ya yeni bir gün.

Reyting nedir? Neden ölçülür?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting sonuçları kanallar ve programlar için büyük önem teşkil etmektedir.

Reyting sonuçları nasıl belirleniyor?

reyting sonuçları

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS tarafından yapılmaktadır.

Normal bir hanenin izlediği program reyting sonuçlarına yansımaz. Reyting oranları ‘peoplemeter’ adı verilen cihazla ölçülür.

Resmi açıklanan bilgilere göre, 2005 yılından bu yana reyting sonuçları Türkiye’de 2201 hanenin izlediği programlara göre yapılmaktadır. TNS’nin yaptığı araştırma sonucu, ekonomik durum ve eğitim düzeyi göz önünde bulundurularak belirlenen ailelerin evlerine ‘peoplemeter’ isimli cihaz takılır. Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir.

TOTAL ve AB reyting oranları nedir, ne anlama gelir?

Reytingler dört farklı kategoride ölçümlenmektedir. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Eğitim düzeyi yüksek olan insanların izlenme oranları AB listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap