1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

İnternet dolandırıcılığı: Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

İnternet dolandırıcılığı: Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?
+ - 0

İnternet dolandırıcılığı sürekli olarak gelişmektedir ve büyük ölçüde değişebilir. Sözlük anlamı  internet hizmetlerini veya yazılımlarını, genellikle finansal kazanç sağlamak amacıyla mağdurları aldatmak veya bunlardan yararlanmak yoluyla kullanmak demektir.

Siber suçlular, finansal veya diğer değerli kişisel bilgileri elde etmek için kişisel veya ticari e-posta hesapları, sosyal ağlar, flört uygulamaları veya diğer yöntemlerle potansiyel mağdurlarla iletişim kurar.

Birçok başarılı internet dolandırıcılığının benzer bir sonu vardır: kurbanlar ya kendi paralarını kaybederler ya da dolandırıcının vaat ettiği parayı alamazlar ve verdikleri bilgilerin ne amaçla kullanılacağını bilmeyerek ortada kalırlar.

İnternet dolandırıcılığı: Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

İnternet dolandırıcılığının en yaygın türleri nelerdir?

İnternet dolandırıcılığının en yaygın türleri şunlardır:

 • İşletmeler, Hizmetler, Sosyal Ağlar vb. adına oluşturulan ve kullanıcının hassas bilgileri sağlamasını, güncellemesini veya kabul etmesini gerektiren olayların bildirimlerini içeren bir dizi mesaj yollarlar. kullanıcı bu bilgileri verirse başarılı olurlar.
 • Kötü niyetli kişiler tarafından banka veya ödeme sistemi adına yapılan aramalar veya SMS’lerdir. Sizden bilgi almak için şifrenizin süresi doldu, banka kartınız bloke oldu, sistem hatası, veri kaybı ya da ikramiye kazandınız gibi şeyler söylerler. Amaç yine kişisel verilerinizi ele geçirmek ve bundan gelir elde etmektir. Ayrıca kendini bir devlet kurumu olarak gösterip hakkınızda dava açıldığını da söyleyebilirler.
 • Parolalarınızı ya da kişisel bilgilerinizi içeren depolama cihazlarını kullanarak da sizin bilgilerinize erişebilirler. Belgeler, bilgisayarlar, telefonlar, SIM kartlar, flash bellekler vb. Bunların tümü kötü niyetli kişiler tarafından bilgi çalmak için kullanılabilir. Bu sebeple içinde veri bulunan depolama cihazlarını uygun şekilde ortadan kaldırmak önemlidir.
 • Şifrelerin halka açık alanlarda ifşa olmasıyla da dolandırıcılığa açık hale gelebilirsiniz. Örneğin yaptığınız bir telefon görüşmesine şahit olan birisi ya da ATM’de şifrenizi gören birisi size maddi zarar verecek amaçlara sahip olabilir. Bu sebeple şifreleri çevrenizde birisi varken dillendirmenizi tavsiye ederiz!
 • Dolandırıcılığa katılmanızı teklif edenler de olabilir. Yatırım yapmadan bankayı veya ödeme sistemini dolandırarak gelir elde edeceğinizi ya da başkalarının verilerine erişebileceğinizi söyleyerek sizi yasadışı bir eyleme çekmeye çalışabilirler.
 • Dolandırıcılık bulunması kolay yanıtları olan basit parolalar ve güvenlik soruları kullandığınızda başınıza gelebilecek bir durumdur. Bundan kaçınmak için büyük ve küçük harfler, rakamlar ve özel karakterler içeren şifreler kullanmanızı ve güvenlik sorularının cevaplarını kimseye vermemenizi tavsiye ederiz.

İnternet dolandırıcılığı: Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

İnternet dolandırıcılığına karşı kendimi nasıl korurum?

 • Lisanslı antivirüs programları kullanın ve bunları düzenli olarak güncelleyin. Bu sizi virüs yazılımlardan korumak için atılabilecek en güçlü adımlardan birisi.
 • Bilinmeyen ve şüpheli kişilerden gelen gönderileri ve  dosya eklerini asla açmayın, indirmeyin!
 • Gelen tüm e-postaları dikkatlice inceleyin ve bağlantıların adreslerini kontrol edin; sahte bağlantılar genellikle anlamsız bir dizi sembol veya yazım hatası içerir. Programlar her ne kadar sizi korumak üzerine geliştirilse de dolandırıcılar bunları aşmak için yollar bulabiliyor. burada iş size düşüyor biraz zaman harcayıp kontrol ettiğiniz bir link sizi büyük bir zarardan koruyabilir!
 • Bilmediğiniz şüpheli numaralara mesaj atmayın, gelen mesajları açmayın.
 • Emin olmadığınız alışverişler veya faturalar için asla ödeme yapmayın. Eğer bir firma adıyla size ulaştılarsa direkt olarak firmanın müşteri hizmetleriyle bağlantı kurup teyit edin.
 • Şifrelerinizi, PIN kodlarınızı ve diğer gizli bilgilerinizi üçüncü şahıslara vermeyin.
 • Tanıdığınız birinin hesabından bile olsa borç ya da bilgilerinizi isteyen mesajları yanıtlamadan önce kişinin kendisine ulaşın ve teyit edin.
 • Ve artık hepimizin bildiği gibi: “Sizleri Telefonla Arayarak Kendilerini Polis, Asker veya Savcı Olarak Tanıtıp, Sizden Para, Altın İsteyen Şahıslara İnanmayın.”

İnternet bilinçli kullanıldığında harika bir araç ancak bilinçsiz kullanımı aynı derecede tehlikeli. Ülkemizde her yıl 15.000 kişi internet dolandırıcıları tarafından kandırılıp maddi-manevi zarara uğratılıyor. Umarız içeriğimiz sizin güvenliğiniz açısından faydalı olur.  Tüm bunlara rağmen başınıza gelmesi durumunda en kısa sürede şifrelerinizi değiştirmenizi, hesap ve kartlarınızı kapatmanızı ve en yakın Siber Suçlar şubesine gitmenizi tavsiye ederiz.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap