İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. 7 mayıs pazartesi reyting sonuçları

7 mayıs pazartesi reyting sonuçları

featured

Pazartesi günleri yayınlanan Çukur, Söz, Survivor, Yasak Elma televizyon dizi ve programları 7 mayıs pazartesi günü izleyenleri ekran başına kilitledi. Merakla beklenen reyting sonuçları nasıl sonuçlandı? TOTAL, AB ve ABC+ sıralaması nasıl oluştu? Reyting nedir, nasıl ölçülür, ne işe yarar gibi tüm soruların cevabı bu yazıda.

7 Mayıs TOTAL grubu sonuçları;

Total grubunda ilk 5 şöyle sıralandı; Star TV’de yayınlanan Söz dizisi 18,92 Share oranıyla birinci, Show TV’de yayınlanan Çukur dizisi 17,54 oranıyla ikinci, TV8’de ekrana gelen Survivor yarışması 16,66 share oranıyla üçüncü, Fatih Portakal ile Fox Ana Haber 19,59 share oranıyla dördüncü yine Fox ekranlarında yayınlanan Yasak Elma dizisi 14,04 share oranıyla beşinci sırada yerini aldı.

7 Mayıs AB grubu sonuçları;

Geçen hafta 30 Nisan Pazartesi Reytingleri;

Geçtiğimiz hafta TOTAL reyting sıralamasında en çok Star TV’de yayınlanan Söz dizisi izlerken, sosyal medyanın gündemine oturan Çukur ikinci sırada yer almıştı. Survivor programı üçüncü, Yasak Elma dizisi dördüncü ve Fox Ana Haber Bülteni de beşinci sırada yer almıştı.

Total’de birinciliği Söz dizisine kaptıran Çukur dizisi AB grubunda birinci sırada yer alırken, Survivor programı ikinci, Survivor Ekstra üçüncü, Söz dizisi dördüncü, Çukur özet bölümü ise beşinci sırada yer almıştı.

REYTİNG NEDİR?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting, izleniş durumu, izlenme ve ölçümleme anlamlarına gelmektedir. Türkiye’de reyting ölçümlemeleri TİAK ve Kantar Medya (TNS) tarafından yapılmaktadır. Günlük reyting sonuçları TİAK ve TNS tarafından sadece Dijital Medya Planlama Şirketleri ve Ulusal Kanallar ile paylaşılmaktadır. Tabi bu sonuçları alabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Günlük ölçümlenen izlenme oranları yani reytingler, ölçümlemeye dahil olan her kanalda yayınlanan programların teker teker izlenme oranlarını yansıtır. Kanal yönetimi ve reklam verenler bu sonuçlara bakarak programın izleyici etkileşimini görmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda programların yayın ömrü belirleniyor ve reklam verenler hangi program saatinde reklam yayınlanacağına karar vermektedir.

Yani reytingler izleyici için sadece programın ne kadar izlendiğini görerek dizinin akıbeti hakkında fikir edinmesine yardımcı olmaktadır.

REYTİNGLER NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS (Kantar Medya) ve TİAK tarafından yapılmaktadır.

Reytingleri ölçümlemek için ‘peoplemeter’ adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Bu cihaz TNS tarafından belirlenen bazı kriterler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim durumları ve kişi sayıları göz önünde bulundurularak belirli sayıda hanelere yerleştirilmiştir. 2005 yılında açıklanan resmi bilgilere göre, Türkiye’de 2201 hanede ‘peoplemeter’ cihazı bulunmaktadır. Haneler ölçümlemeye yardımcı olurken bu sistemden hiç bir maddi gelir elde etmemektedir ancak TNS tarafından zaman zaman hanelere ev eşyaları gibi hediyeler dağıtılmaktadır.

Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir. Ve bu bilgiler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim düzeylerine göre TOTAL, AB, ABC+ reyting gruplarında sıralama yapılmaktadır.

TOTAL, AB, ABC+ REYTİNG NE DEMEK?

TNS ve TİAK işbirliğiyle ölçümlenen reytingler dört farklı kategoride sıralanmaktadır. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Bu kategoriler yine hanelerin eğitim ve ekonomik düzeylerine göre sıralanmaktadır. Eğitim düzeyi yüksek olan hanelerin izlenme oranları AB reytingleri listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap