İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. 6 Şubat Cuma Reyting Sonuçları

6 Şubat Cuma Reyting Sonuçları

featured

6 Şubat Cuma reyting sonuçları günün en çok merak edilen konuları arasında yer almaya devam ediyor. Dün akşam Mucize Doktor ve Bir Zamanlar Çukurova dizileri yeni bölümleriyle ekrandaki yerini alırken izleyici 6 Şubat 2020 tarihinde en çok izlenen diziyi merak ediyor. Dünün reytinglerinde hangi dizi birinci oldu? İşte detaylar!

6 ŞUBAT 2020 CUMA REYTİNGLERİ

TOTAL İLK 10

1- Mucize Doktor
2- Bir Zamanlar Çukurova
3- Mucize Doktor (özet)
4- Fatih Portakal ile Fox Ana Haber
5 Bir Zamanlar Çukurova (özet)
6- Müge Anlı ile Tatlı Sert
7- Esra Erol’da
8-
9- Atv Ana Haber
10- Zuhal Topal’la Sofrada

AB İLK 10

1- Mucize Doktor
2-Mucize Doktor (özet)
3- Bir Zamanlar Çukurova
4- Fatih Portakal ile Fox Ana Haber
5 Bir Zamanlar Çukurova (özet)
6- Müge Anlı ile Tatlı Sert
7- Güldür Güldür Show (tekrar)
8- Atv Ana Haber
9- Esra Erol’da
10- Zuhal Topal’la Sofrada

REYTİNG NEDİR?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting, izleniş durumu, izlenme ve ölçümleme anlamlarına gelmektedir. Türkiye’de reyting ölçümlemeleri TİAK ve Kantar Medya (TNS) tarafından yapılmaktadır. Günlük reyting sonuçları TİAK ve TNS tarafından sadece Dijital Medya Planlama Şirketleri ve Ulusal Kanallar ile paylaşılmaktadır. Tabi bu sonuçları alabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Günlük ölçümlenen izlenme oranları yani reytingler, ölçümlemeye dahil olan her kanalda yayınlanan programların teker teker izlenme oranlarını yansıtır. Kanal yönetimi ve reklam verenler bu sonuçlara bakarak programın izleyici etkileşimini görmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda programların yayın ömrü belirleniyor ve reklam verenler hangi program saatinde reklam yayınlanacağına karar vermektedir.

Yani reytingler izleyici için sadece programın ne kadar izlendiğini görerek dizinin akıbeti hakkında fikir edinmesine yardımcı olmaktadır.

REYTİNGLER NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS (Kantar Medya) ve TİAK tarafından yapılmaktadır.

Reytingleri ölçümlemek için ‘peoplemeter’ adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Bu cihaz TNS tarafından belirlenen bazı kriterler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim durumları ve kişi sayıları göz önünde bulundurularak belirli sayıda hanelere yerleştirilmiştir. 2005 yılında açıklanan resmi bilgilere göre, Türkiye’de 2201 hanede ‘peoplemeter’ cihazı bulunmaktadır. Haneler ölçümlemeye yardımcı olurken bu sistemden hiç bir maddi gelir elde etmemektedir ancak TNS tarafından zaman zaman hanelere ev eşyaları gibi hediyeler dağıtılmaktadır.

Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir. Ve bu bilgiler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim düzeylerine göre TOTAL, AB, ABC+ reyting gruplarında sıralama yapılmaktadır.

TOTAL, AB, ABC+ REYTİNG NE DEMEK?

TNS ve TİAK işbirliğiyle ölçümlenen reytingler dört farklı kategoride sıralanmaktadır. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Bu kategoriler yine hanelerin eğitim ve ekonomik düzeylerine göre sıralanmaktadır. Eğitim düzeyi yüksek olan hanelerin izlenme oranları AB reytingleri listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

6 Şubat Cuma reytinglerini TİAK’ın aldığı karar doğrultusunda sadece ilk 10 sıralamayı yayınlayabiliyoruz. Televizyon dünyasında yaşanan gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Yorum Yap

Yorum Yap