1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. 4 Şubat 2019 Pazartesi Reyting Sonuçları

4 Şubat 2019 Pazartesi Reyting Sonuçları

featured

Çukur, Söz, Yasak Elma ve Vuslat gibi iddialı dizilerin ekrana geldiği 4 Şubat 2019 Pazartesi gününün reyting sonuçları günün en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Tv8 ekranlarının en çok izlenen yarışma programı ‘Survivor Türkiye – Yunanistan’ın da reyting mücadelesine katıldığı Pazartesi günü reytinglerde kim birinci oldu? Geçtiğimiz hafta TOTAL kategorisinde birinci sırada yer alan Söz dizisi yayınlanan yeni bölümüyle hangi sırada yer aldı? İşte 4 Şubat 2019 Pazartesi reyting sonuçları;

4 ŞUBAT 2019 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI

04.02.2019 TOTAL İLK 20

04.02.2019 AB İLK 20

28 OCAK 2019 PAZARTESİ REYTİNG SONUÇLARI

Uzun zamandır Pazartesi günlerinin en çok izlenen yapımı olmayı başaran Çukur dizisi, geçtiğimiz hafta total kategorisinde zirveyi Star TV’de yayınlanan ‘Söz’ dizisine kaptırmıştı. Söz dizisi total kategorisinde birinci sırada, ab kategorisinde ikinci sırada yer alırken, Çukur dizisi ab kategorisindeki yerini korumayı başarmıştı.

Günün diğer yayınlanan yapımları Yasak Elma dizisi total kategorisinde dördüncü, ab kategorisinde üçüncü, Vuslat dizisi total kategorisinde sekizinci, ab kategorisinde dördüncü sırada yer almıştı.

Yeni sezonuyla TV8 ekranlarında yayınlanmaya başlayan ‘Survivor Türkiye – Yunanistan’ programının reyting listelerinde nasıl bir değişikliğe yol açacağı şimdiden merak ediliyor.

Dünün reyting sonuçları açıklanır açıklanmaz yazımızda olacak.

28 Ocak 2019 Pazartesi Reyting Sonuçları

REYTİNG NEDİR?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting, izleniş durumu, izlenme ve ölçümleme anlamlarına gelmektedir. Türkiye’de reyting ölçümlemeleri TİAK ve Kantar Medya (TNS) tarafından yapılmaktadır. Günlük reyting sonuçları TİAK ve TNS tarafından sadece Dijital Medya Planlama Şirketleri ve Ulusal Kanallar ile paylaşılmaktadır. Tabi bu sonuçları alabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Günlük ölçümlenen izlenme oranları yani reytingler, ölçümlemeye dahil olan her kanalda yayınlanan programların teker teker izlenme oranlarını yansıtır. Kanal yönetimi ve reklam verenler bu sonuçlara bakarak programın izleyici etkileşimini görmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda programların yayın ömrü belirleniyor ve reklam verenler hangi program saatinde reklam yayınlanacağına karar vermektedir.

Yani reytingler izleyici için sadece programın ne kadar izlendiğini görerek dizinin akıbeti hakkında fikir edinmesine yardımcı olmaktadır.

REYTİNGLER NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS (Kantar Medya) ve TİAK tarafından yapılmaktadır.

Reytingleri ölçümlemek için ‘peoplemeter’ adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Bu cihaz TNS tarafından belirlenen bazı kriterler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim durumları ve kişi sayıları göz önünde bulundurularak belirli sayıda hanelere yerleştirilmiştir. 2005 yılında açıklanan resmi bilgilere göre, Türkiye’de 2201 hanede ‘peoplemeter’ cihazı bulunmaktadır. Haneler ölçümlemeye yardımcı olurken bu sistemden hiç bir maddi gelir elde etmemektedir ancak TNS tarafından zaman zaman hanelere ev eşyaları gibi hediyeler dağıtılmaktadır.

Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir. Ve bu bilgiler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim düzeylerine göre TOTAL, AB, ABC+ reyting gruplarında sıralama yapılmaktadır.

TOTAL, AB, ABC+ REYTİNG NE DEMEK?

TNS ve TİAK işbirliğiyle ölçümlenen reytingler dört farklı kategoride sıralanmaktadır. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Bu kategoriler yine hanelerin eğitim ve ekonomik düzeylerine göre sıralanmaktadır. Eğitim düzeyi yüksek olan hanelerin izlenme oranları AB reytingleri listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap