İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. 24 Yıl Önce Ölen Prenses Diana’nın Esrarengiz Hayatı

24 Yıl Önce Ölen Prenses Diana’nın Esrarengiz Hayatı

featured

Prenses Diana Kimdir? Leydi Diana’nın Hayatı

Leydi Diana: “İngiliz kraliyet ailesinin bir üyesi, İngiliz tahtının kesin veliahtı olan Galler Prensi Charles’ın ilk karısı ve Prens William ile Prens Harry’nin annesidir.” -Vikipedi

 

Doğum Yeri: İngiltere
Doğum Tarihi: 01.07.1961

Anne Mary Boleyn’den Gelen Kraliyet Soyu

Bugün “Lady Diana Soylu mu?” sorusu prensese dair en çok sorulan sorulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Evet, İngiliz  aristokrasisi içinde, soylu bir kadın olarak dünyaya gelen güzeller güzeli Leydi Diana’nın esrarengiz hayatına beraber göz atalım.

Anne tarafından Büyük ninesi New York’lu zengin bir mirasyedi olan Frances Work’tu. Yani zengin ve köklü bir aile oldukları kesin.

Baba tarafından ise soyu,  2. Charles’ın soyuna dayanıyordu. Ayrıca ataları arasında Anne Mary Boleyn, 1. Robert gibi kraliyet ailesinden isimler de yer alıyordu.  Ayrıca baba tarafından dedesi Albert Spencer ölümünden sonra babaları 8. yeni Kont olunca, küçük Diana da  Leydi unvanını aldı.

Prenses’in  Audrey Hepburn ve Aktör Oliver Platt gibi ünlü ve yetenekli kuzenleri de vardı ayrıca. Kısaca Leydi Diana, Prens Charles ile evlenmeden önce de kraliyet ailesine yakın, soylu bir isimdi.

Spencer Kardeşler / Diana’nın Cenazesinden

Leydi Diana Hayatı

Beş kardeştiler:

  • 1955 – Sarah Spencer
  • 1957 – Jane Spencer
  • 1960 – John Spencer
  • 1961 – Diana Frances Spencer
  • 1964 – Charles Spencer

St.Mary Magdalene kilisesinde vaftiz edilerek başladığı hayatı anne ve babasının ayrılmasıyla parçalanmış bir çocukluğa evrildi. Annesine gittiği için, babasına da yeniden Barbara Cartland’ın kızı Raine ile evlendiği için kızgındı.

Leydi Sarah Spencer ve Leydi Diana Spencer

9 yaşına kadar evde eğitim gördü. Ancak okul hayatında da oldukça yaramaz ve ablası Sarah’ı taklit etmeye çalışan bir kızdı. Çevresi oldukça genişti, arkadaşlarıyla iyi anlaşıyordu.

16 yaşlarındayken Leydi Diana okuldan arkadaşları, Carolyn Pride, Virginia Pitman ve Anne Bolton ile Londra’da bir apartman dairesine taşındı.

Genç Diana

Yemek yapmaktan nefret etmesine rağmen yemek kursuna ve Kensington’daki Madame Vacani’s Dance Academy’ye giden Diana, daha sonra Young England Kindergarten hemşirelik okulunda iş buldu.

Prenses Diana evli arkadaşlarının evlerinde temizlik dahi yaptı.

Prens Charles ve Leydi Sarah Spencer

Leydi Diana Prens Charles ile nasıl tanıştı?

16 yaşındayken ileride eşi olacak Prens Charles ile, ablasının flörtü olarak tanıştırıldı. Hatta ablasının ikisinin bir araya gelmesinden sonra, onları buluşturduğu için kendisine aşk tanrıçası dediği biliniyor. Charles ve Leydi Sarah bir süre flört etseler de, Leydi Sarah’ın evlenmek istememesi üzerine ilişkileri sonlandı.

Flört zamanlarından bir kare

Leydi Diana ve Prens Charles’ın Evlilikleri

Sürekli aşk ilişkileriyle gündeme gelen prens Charles 30’lu yaşlarına geldiğinde evlenmek zorunda kalmıştı. Kelimenin tam anlamıyla bu onun için bir zorunluluktu. Ancak prensin kalbi hala eski sevgilisi Camilla’ya aitti.

Prenses Diana ve Prens Charles Nişanlanıyor

Charles ve Camilla’nın yaşadığı büyük aşk bitmemişken -ki Camilla İngiliz Ordusu subayı Andrew Parker-Bowles ile evliydi- Diana ve Charles’ın nişanları 24 Şubat 1981’de resmiyet kazandı. Böylece Diana onu sevmeyen bir adamla evliliğe bir adım daha yaklaşmış oldu.

Leydi Diana ve Prens Charles

Nişanlarını duyurmalarının ardından yapılan bir röportaj şöyleydi:

Muhabir: Aşık mısınız?

Leydi Diana: Elbette ki aşığız.

Prens Charles: Aşk her neyse!

Leydi Diana Düğün Öncesi

Yani aslında Prens Charles yalnızca uygun görülen bir evliliği yerine getirirken, Diana bu evlilik için oldukça istekliydi. Yine de Diana, Camilla ve Charles arasındaki ilişkiden düğün öncesinde de şüphelenmeye başlamış, hatta kardeşlerine düğünü iptal etmek istediğini söylemişti. Ancak kardeşleri aynen şöyle demişti: Kraliyet düğününü iptal etmek için çok geç!

Düğün Törenleri

Ve Leydi Diana, herkesin izlediği bir törenle, 29 Temmuz 1981’de  St. Paul Katedrali’nde, Cantebury Başpiskoposu’nun onayıyla Galler Prensesi ilan edilerek dünya evine girdi. Evlendiğinde 19 yaşındaydı.

Düğün günü için şunları söylemişti:

“Kocama o kadar aşık olduğumu ve gözlerimi ondan alamadığımı hatırlıyorum. Kesinlikle dünyadaki en şanslı kız olduğumu düşündüm. Eşimdi ve hep bana göz kulak olacaktı. Böyle düşünmekte haksız mıyım?”

Prenses Diana ve Prens Charles’ın Düğünleri

Diana’nın babası da kızının evliliğini “Yüzyıllardır Spencer Ailesi’nin Monarşiye değerli katkıları olmuştur. Eminim bugünden itibaren geleneğimizi Diana yaşatacak, içten sadakatiyle Kraliyet Ailesi’ne eşsiz hizmetlerde bulunacaktır” diyerek taçlandırmıştı.

Prenses Diana ve Prens Charles Balayında

Balayında daha her şeyin kötüye gideceği belli olmuştu. İlk kavgalarını Camilla’nın Charles’a hediye ettiği kol düğmeleri yüzünden yaptılar. Çünkü Prens Charles iç içe geçmiş C harflerinden oluşan bu düğmeleri balayında takıyordu.

Balayından sonra çok geçmeden Kraliyet ailesi prensesin hamile olduğunu duyurdu.

Prens William ve Prenses Diana

21 Haziran 1982’de Diana ilk  bebeğini, ardından 1984 yılında Harry’i kucağına aldı. Diana Prens Harry’nin doğduğu günden evliliğimin öldüğü gün diye bahsetmişti. Çünkü o gün kocasının kendisini aldattığını fark etmişti.

Diana ve Charles / Harry ve Meghan

Yine de Prenses Diana’nın evliliğinden vazgeçmek gibi bir niyeti yoktu. Diana, Cirencester’daki bir polo maçında Charles’a bir ödül verdikten sonra onu dudaklarından öperek bunu herkese gösterdi. Harry’nin eşi Meghan da yıllar sonra aynı şekilde, bir polo maçında kocasını öpecekti.

Prenses Diana / Prens Charles / Kraliçe Elizabeth / Düşes Camilla

Camilla-get Skandalı

1989’da Prens Charles’ın telefonu basın tarafından dinlendi ve Camilla ile gece geç saatlerde yaptığı erotik içerikli telefon görüşmeleri kaydedildi. Daha da kötüsü bu kasetler 1993’te piyasaya sürüldü. Bu olay tarihe Camilla-get vakası olarak geçti.

Prenses Diana Kraliçe ile balkonda

Prenses Diana ve Prens Charles Neden Boşandı?

Bunca şeyin ardından Prenses Diana bunalıma girdi, düğünden önce başlayan bulimia rahatsızlığı iyice ilerledi. Birkaç kez kendisine zarar vermeye çalıştığı da biliniyor. Her şeye rağmen bu Prens Charles’ın umrunda değil gibiydi. Camilla ile olan ilişkisine devam ediyordu.

Prenses Diana

‘Diana: In Her Own Words’ (Diana: Kendi Sözleriyle) adlı belgeselinde Diana ona yöneltilen “Cinsel ilişki hayatınız nasıl gidiyor” sorusuna  “6-7 yıl önce tamamen sona ermeden önce 3 haftada bir yapardık” diye yanıt verdi.  Üstelik aynı röportajda  eşi Prens Charles’ın metres sahibi olmak istediğini anlatarak, “Bütün Galler Prenslerinin metresi vardı. Metresi olmayan tek Galler Prensi olmak istemiyorum” dediğini söyledi.

Tüm bunlar çiftin ne kadar mutsuz olduğunu gösteriyordu. Diana aldatıldığını biliyordu, daha da kötüsü herkes ondan bunu kabullenmesini bekliyordu.

İntikam Elbisesi

Ve Diana’nın İntikam Elbisesi!

Muhteşem bir elbiseydi! Evliliğin en temel kuralını hiçe sayan Prens Charles’ın karşılığında Leydi Diana kraliyetin tüm kurallarını yıkıyordu. Evliliğinin bitecek olmasının  ve kocasının ihanetinin intikamını zarif bir şekilde almak istiyordu.

Düzenlenen bu gösterinin ikinci başrolü ise prensesin stil danışmanı Anna Harvey idi.

“Milyon dolarlar gibi görünmek istiyordu. Daha önce fazla gösterişli bulduğu için giymeye cesaret edemediği, gardırobunda 3 yıl boyunca asılı duran Christina Stambolian tasarımının o akşamın yıldızı olacağını hissetmişti. Vücut hatlarını kusursuz gösteren bu siyah elbiseyle tarihi bir stil anına imza atacağını tahmin etmiyorduk ama o biliyordu.” -Anna Harvey

Elbise tüm manşetlerde muhteşem bir intikam silahı olarak yorumlandı. Zarif ve sessiz bir intikam…

Röportaj Sırasında Prenses Diana

Leydi Diana Ne Zaman Boşandı? 

Evliliğini kurtaramayacağını anlayan Prenses Diana yakın arkadaşı James Gilbey’e Charles’la olan hayatı için “gerçek işkence” bile demişti. Ancak bunu sadece arkadaşına söylemekle kalmadı. Gizlice BBC muhabirleriyle yürüttüğü röportajında aldatıldığını tüm dünyaya duyurdu.

“Bu evlilikte biz üç kişiydik, yani biraz kalabalıktı.”

Röportaj Sırasında Prenses Diana

Nihayetinde 1995 yılında Kraliçe ve Başbakan, Panorama röportajı izledikten sonra, Charles ve Diana’ya ayrılmalarını söyledi. Uzun bir süredir ayrı yaşayan çift 1996 yılında resmi olarak boşandı.

Boşanmak İstememişti

Arkadaşı Kenni Rivett’in iddialarına göre Prenses Diana’nın eşi Prens Charles’tan boşanmak gibi bir düşüncesi yoktu. Prenses Diana, kocasına bir süre ayrı kalmayı teklif etti. Fakat Kraliçe, bu işin resmi olarak sonuca ulaşmasını istediği için çift boşandı.

Leydi Diana yöresel kıyafetlerle

Boşandıktan Sonra

Yardım faaliyetlerinde boy gösteren Diana oğullarıyla da bağını hiçbir zaman koparmadı. Harika bir anneydi. Üstelik yeniden aşık da oldu;  Pakistanlı kalp cerrahı Hasnat Han’a. Diana evliyken onunla flört etmeye başlamıştı ve iki sene beraber kaldılar. Ancak kültür farklılığı yüzünden ilişkileri yürümedi. Ardından Dodi Al Fayed ile ilişkisi başladı.

Diana arabada / Temsili

Leydi Diana’nın Ölümü

Ölüm Tarihi ve Yeri : 31 Ağustos 1997, University Hospitals Pitié Salpêtrière – Charles Foix, Paris, Fransa

1997 yılında sevgilisi Dodi Al Fayed ile tatile çıkmıştı. Bu tatilde paparaziler peşlerini bırakmıyordu. Bu yüzden Paris’e geri dönmeye karar veren çift, 30 Ağustos gecesini Dodi’nin babasının otelinde geçirdi. 31 Ağustos sabah saat on iki buçukta Dodi’nin apartmanına gitmek için otelden çıktılar. Ve o gün paparazilerden kaçmaya çalışırken, bir araba kazasında can verdiler. Sadece Diana’nın koruma görevlisi, Trevor Rees-Jones hayatta kaldı.

Leydi Diana’nın Cenazesi

Leydi Diana’nın Cenazesi

2.5 milyar kişi Diana’nın cenazesini izledi. 

Kraliyet ailesi tarafından 6 gün resmi yas ilan edildi ve 1997`de yapılan bir veda töreniyle Diana’nın tabutu  Westminster Abbey’e giden yolda taşınırken, yol boyunca bir sürü insan Londra sokaklarına toplanmıştı.

Sarayın Önünden Bir Kare

Ayrıca  sarayın önüne yüzbinlerce not ve çiçek bırakılmıştı. Prens Harry annesinin tabutunun üzerine koymak için bir not yazdı: “Mommy”(anneciğim)

Leydi Diana’nın Tabutu Taşınıyor

Leydi Diana Nereye Gömüldü? Mezarı Nerede? Mezarıyla Kim İlgileniyor?

Prenses Diana, İngiltere’nin Northhampshire kentindeki Althorp’taki Spencer ailesinin mülkü olan çocukluk evine gömüldü. Bu adanın seçilmesini ise, Diana’nın kardeşinin “en güvenli yer” olarak bu adayı görmesiydi. Yine de mezarı ziyaret etmek isteyen çok fazla insan olduğu aşikar. Hatta BBC’ye göre, hayaletlerin Althorp House’a musallat olduğu söylentileri, bu ziyaretlerin önünün kesilmesi için çıkartıldı. Buna rağmen önü alınamadı.

Mezarıyla ailesi ilgileniyor.

Leydi Diana’nın Mezarı

Ölümünden Sonraki Komplo Teorileri

Bazı iddialara göre Prenses Diana’nın ölümü bir suikasttı. Bu hiçbir zaman kanıtlanamadı. Yine halkın gözünde Diana İngiltere’nin gönüllerdeki kraliçesi ve güzeller güzeli Galler Prensesi olarak kaldı. Bugün sadece Birleşik Britanya’da değil, tüm dünyada sevilen güçlü bir kadın.

Ayrıca mezarı hakkında da komplo teorileri mevcut. Bazı insanlar cenazesinin babasının gömülü olduğu Great Brington’daki Meryem Ana’ya gizlice gömüldüğünü düşünüyor.

Prens Charles ve Düşes Camilla’nın Düğünü

Prens Charles Evlendi mi?

Evet. 9 Nisan 2005’te Prens Charles, uzun yıllardır tanıdığı ve aşık olduğu Camilla Parker-Bowles ile evlendi.

Detaylı bilgi için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Önerilen Yazı
Sarayda Yasak Aşk: Prens Charles ve Camilla

 

Yorum Yap

Yorum Yap