İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. 2021 Yılında Gözden Kaçmış En İyi 10 Film

2021 Yılında Gözden Kaçmış En İyi 10 Film

featured

Küresel çapta etkili olan ve adeta 2020 yılını beyaz perde için ölü bir yıl haline getiren pandemiye karşı geliştirilen aşılama sonrası 2021 yılının özellikle son ayları film sektörüne hayat öpücüğü verdi. 2021 yılında tekrar hareketlenen sinema sektörünün en iyi filmleri ise değişik listeler halinde izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Bu yazımızda gerek konusu, gerek anlatım dili ve gerekse de oyuncularının performansları ile oldukça başarılı olan, ancak 2021 yılının diğer iddialı yapımlarının gölgesinde kalan filmleri sizlerle liste halinde buluşturacağız. İşte, 2021 yılının gözden kaçmış en iyi on filminin yer aldığı başvuru listesi;

The Card Counter (2021)

Konusu;

Yönetmen ve senarist olarak Paul Schrader ismini gördüğümüz The Card Counter yani Kumarbaz filmi, eski bir asker ve kumarbaz olan William Tell’in sürükleyici hikayesine odaklanıyor. Hırslı ve genç bir adam olan Cirk’in, William Tell’den yardım istemesi üzerine gelişen olaylar, Tell’i kendi karanlık geçmişine döndürecektir.

Lamb (2021)

Konusu;

Korku ve dram öğeleri barındıran Lamb isimli filmde yönetmen koltuğunda Valdimar Jóhannsson oturuyor. İzlanda’da bir çiftlikte koyun sürüleri ile birlikte yaşayan Maria ve Ingvar’ın hayatı, gizemli bir bebeği bulmaları ile tamamen değişir. Yeni doğan bebeği büyütmeye karar veren çiftin hayatları, bebeğin ailelerine katılması ile alt üst olacaktır.

Benedetta (2021)

Konusu;

Paul Verhoeven’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve baş rolünde Virginie Efira’yı gördüğümüz film, Judith C. Brown tarafından kaleme alınan “Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy” romanının beyazperdeye uyarlanması olarak karşımıza çıkıyor. 17. yüzyıldan kalma bir rahibe, gördüğü erotik ve dini vizyonlar nedeniyle bir arkadaşından yardım ister ve iki kadın arasında romantik bir aşk ilişkisi başlar.

Pig (2021)

Konusu;

Michael Sarnoski’nin yönettiği Pig, yer mantarı toplayıcısı olan bir adamın hikayesini izleyici ile buluşturuyor. Oregon’da vahşi bir bölgede yaşam süren Rob’a, yiyecek aramasında yardımcı olan bir domuzun kaçırılması üzerine olaylar ilginç bir hale dönüşür. Gelişen olaylar sonrasında Rob, geride bıraktığı geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır.

Fever Dream (2021)

Konusu;

Perulu ünlü yönetmen Claudia Llosa imzalı Fever Dream (Sayıklama), Amanda isimli kadın ile David adlı küçük bir çocuğun arasındaki hikayeye odaklanıyor. Kırık ruhların, ortaya çıkan ruhsal ve çevresel felaketlerin eşliğinde gelişen hikaye, izleyici derin bir girdabın içine çekiyor.

The White Tiger (2021)

Konusu;

Yönetmenliğini Ramin Bahrani’nin yaptığı Beyaz Kaplan, hırslı ve akıllı bir genç adam olan Balram Halwai’nin hikayesine odaklanıyor. Zengin patronlarının vazgeçilmezi olan ve şoförlüklerini yapan Balram, bu sayede bambaşka bir dünya ile tanışır. Yaşadığı adaletsiz sisteme isyan eden genç adam, zenginliğe ulaşmak adına bambaşka bir yola sapar.

Coda (2021)

Konusu;

Etkileyici bir drama olan Coda, 17 yaşında bir genç olan Ruby’nin hikayesini konu alıyor. Tamamı işitme engelli olan bir ailenin işitebilen tek üyesi olan genç kız ailesine yardımcı olurken, okulda bir koroya katılır. Şarkı söyleme konusunda büyük bir tutkuya sahip olan Ruby, koro şefinin de dikkatinden kaçmaz. Artık Ruby, ailesine karşı yükümlülükleri ile hayalleri arasında bir seçim yapmak zorundadır.

The Hand of God (2021)

Konusu;

Yönetmen koltuğunda Paolo Sorrentino’nun oturduğu The Hand of God yani Tanrının Eli, 1980’li yıllarda İtalya Napoli’de futbol aşkının peşinden koşan genç Fabietto’nun yaşadığı aile trajedisi ile sarsılmasını konu ediyor. Yaşadığı trajedi sonrası Fabietto’yu belirsiz ancak parlak bir yönetmenlik kariyeri beklemektedir.

Happening (2021)

Konusu;

Happening yani Kürtaj, Fransa’da kürtajın henüz yasal sayılmadığı 1963 yılında, istemediği hamileliğini sonlandırmaya çalışan genç bir kadının öyküsünü izleyici ile buluşturuyor. İstediği hayatı yaşamak adına küçük bir şehirde sınavlara hazırlık yapan Anne, beklenmediği bir şekilde hamile kalması üzerine gizlice kürtaj olabilmek amacıyla çeşitli yollar dener ve kendisine yardımcı olacak birini arar.

Great Freedom (2021)

Konusu;

Avusturya Almanya ortak yapımı olan ve yönetmen olarak Sebastian Meise imzası taşıyan Great Freedom (Büyük Özgürlük), savaş sonrası Almanya’da eşcinsel olduğu için peş peşe hapis cezasına çarptırılan Hans’ın hikayesini mercek altına alıyor. Hans’ın yaşamındaki tek istikrarlı durum, uzun süredir aynı hücreyi paylaştığı Viktor’dur. İğrenme ile aralarında başlayan şey, aşka dönüşmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap