İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. 13 Sayısı Neden Uğursuz?

13 Sayısı Neden Uğursuz?

13

Sizde 13 sayısının uğursuzluğuna inananlardan mısınız? Yoksa bu konuyu merak ettiğiniz için mi buraya geldiniz? Eğer merakınızdan dolayı sayfamıza geldiyseniz doğru yerde olduğunuzu bilmelisiniz. Neden 12 veya 14 değil de 13? Gelin bu konuya birlikte bir açıklama yapalım.

Matematik sevenler bilirler 13 sayısı çok güzel bir sayıdır. Hem ASAL, hem Lasa sayısıdır 13. Ayrıca Fibonacci yani altın oranın bir parçasıdır. 13’e matematiksel bir çok örnek verilebilir. Ama neden insanoğlu tarafından uğursuz kabul edilir bu sayı?

Bir çok ülkede 13 ölümcül bir korkuya dönüşmüştür. Bu inancın yayın olduğu ülkelerde otel, daire katlarıda 13 yerine 12+1 olduğunu görebilirsiniz. Bu korku öyle yaygındır ki ayın 13’nde insanlar evlerinden çıkmaya korkar duruma gelmişlerdir. Peki 13 gerçekten uğursuz mu yoksa bir saplantı mı?

Peki 13 Korkusunun Kaynağı Nedir?

13
Leonardo Da Vinci’nin ‘Son Akşam Yemeği’

Bu korkunun kaynağı var mı? Tabi ki var. Bu korku Leonardo Da Vinci’nin ‘Son Akşam Yemeği’ tablosundan geldiğine inanılır.

Hemen Da Vinci bu tabloda neyi resmetmişti hatırlayalım. Tablo’da İsa’nın çarmıha gerilmeden önce havarileriyle yediği son yemek resmedilmiştir. Hristiyanların inancına göre, o resimde İsa, havarilerine içlerinden birinin kendisine ihanet edeceğini söylüyor. Masada toplamda 13 kişi olduğunu görebilirsiniz. İnanışa göre İsa’ya ihanet eden masadaki 13’ncü kişi.  Hristiyan inanışına göre bu yüzden 13 uğursuz kabul edilmiştir.

Ancak biraz daha araştırma yaparsak bu korkuyu Hristiyan inanışına bağlamak doğru olmaz. Biraz daha geçmişe inersek, günümüzden çok çok uzaklara tam 3800 yıl öncesine…

Mezopotamya’da korunmuş en eski yazılı kanunlardan da 13 sayısı hakkında bilgiler elde edebiliriz. Mezopotamya’da en eski ve en iyi korunmuş yazılı kanunlardan biri olan Hammurabi Kanunları 282 maddeden oluşuyor ama bir şey eksik. 3800 yıl öncesinde de 13 sayısı uğursuz kabul ediliyor ki 282 maddelik kanunlarda 13 yok!

Yorum Yap

Yorum Yap