İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. 10 Nisan Reyting Sıralaması | Kadın, EDHO, Mehmed Bir Cihan Fatihi izlenme sonuçları

10 Nisan Reyting Sıralaması | Kadın, EDHO, Mehmed Bir Cihan Fatihi izlenme sonuçları

10 nisan salı reyting sonuçları belli oldu mu? Bir bölümü için milyon liralar harcanan yapımlar dün ne kadar izlendi? Reyting sıralamasında en çok hangi haber programı izlendi? Reyting nedir? Neden ölçümlenir? TOTAL, AB, ABC+ reytingleri nedir? Hepsi ve daha fazlası...

featured

Fox TV’de ‘Kadın‘, ATV’de ‘Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz‘, Kanal D’de ‘Mehmed Bir Cihan Fatihi‘, Star TV’de ‘Ufak Tefek Cinayetler‘ gibi başarılı yapımların yarıştığı 10 Nisan Salı gününde en çok hangi dizi izlendi? Reyting sıralamasında kim daha çok izlenme oranı aldı?

Reyting nedir?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting sonuçları kanallar ve programlar için büyük önem teşkil etmektedir.

Reyting sonuçları nasıl belirleniyor?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS tarafından yapılmaktadır.

Normal bir hanenin izlediği program reyting sonuçlarına yansımaz. Reyting oranları ‘peoplemeter’ adı verilen cihazla ölçülür.

Resmi açıklanan bilgilere göre, 2005 yılından bu yana reyting sonuçları Türkiye’de 2201 hanenin izlediği programlara göre yapılmaktadır. TNS’nin yaptığı araştırma sonucu, ekonomik durum ve eğitim düzeyi göz önünde bulundurularak belirlenen ailelerin evlerine ‘peoplemeter’ isimli cihaz takılır. Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir.

TOTAL ve AB reyting oranları nedir, ne anlama gelir?

Reytingler dört farklı kategoride ölçümlenmektedir. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Eğitim düzeyi yüksek olan insanların izlenme oranları AB listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap