1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. 10 Kasım resmi tatil mi? 2018

10 Kasım resmi tatil mi? 2018

Kasım ayının gelmesiyle birlikte bir çok kişi "10 Kasım resmi tatil mi?" sorusuna yanıt arıyor. 10 Kasım resmi tatil mi? 10 Kasım hangi güne denk geliyor?


Her yıl Kasım ayında olduğu gibi bu yılda arama motorlarında en çok aranan kelimelerin başında “10 Kasım resmi tatil mi değil mi” sorusu geliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini kapattığı 10 Kasım’da her yıl olduğu gibi bu yılda Atamız için anma törenleri düzenlenecek, Atatürk’ün ölüm saati 09:05’te hayat duracak ve İstiklal Marşı okunacak. Peki 10 Kasım Cumartesi günü resmi tatil olacak mı? Konuyla ilgili merak edilen ayrıntıları ziyaretçilerimiz için derledik.

10 KASIM RESMİ TATİL Mİ?

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümü olan 10 Kasım resmi tatil olarak kabul edilmemektedir. 10 Kasım, 1938 yılında hayatını kaybeden Atatürk’ün anısına her yıl tutulan ulusal yas olarak kabul edilmektedir. 2018 yılında da her yıl 2018 yılında olduğu gibi Atatürk’ü Anma Törenleri düzenlenecek ve saat 09:05 geçe tüm sokaklarda İstiklal Marşı okunacaktır.

10 KASIM’DA NELER YAPILIR?

2018 yılında da Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk anısına, Türkiye’nin başkenti Ankara’da bulunan Anıtkabir’de resmi tören yapılacaktır. Türkiye saatiyle Atatürk’ün hayatını kaybettiği saat 9:05’te Türkiye’de hayat kısa süreliğine durur. Arabalar oldukları yerde durur, yaklaşık 4 dakika boyunca korna çalarak, Atatürk’ü anma gününe dikkat çekerler. Aynı zamanda ülke genelinde Türk bayrakları yarıya indirilir.

ATATÜRK’ÜN ÖLÜMÜ

Atatürk’ün sağlık durumu 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. Kendisine 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu. Avrupa’dan doktorlar getirildi. Mehmet Kâmil Berk 15 Ekim 1938 tarihinden onun ölümüne değin hekimliğini yapanlardan biriydi. Kötüleşen sağlığı Türk ve yabancı doktorların tedavilerine sonuç vermedi. Türkiye’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09.05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti. Cenazesi büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da yapılan büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Bundan 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’deki ebedi istirahatgâhında toprağa verildi. Vasiyetinde varlığını Türk Tarih Kurumu’na ve Türk Dil Kurumu’na bıraktı, Makbule Atadan’ın Çankaya’da oturmasını istedi, Makbule Atadan’a ve manevi kızlarına maaş verilmesini istedi, ayrıca İsmet İnönü’nün çocuklarına yurt dışı eğitimleri için gerekli olan desteğin verilmesini istemiştir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap