Ana Sayfa Teknoloji 1 kW kaç TL elektrik harcar?

1 kW kaç TL elektrik harcar?

Bu yazıda “1 kW kaç TL elektrik harcar?” sorusuna yanıt arayacağınız. Teknolojinin gelişimi haliyle günlük hayatımızda kullandığımız elektronik alet sayısını da ciddi oranda arttırdı. Bununla doğru orantıda herkes kullandığı aletlerin ne kadar elektrik tükettiğini merak etmekte.

Elektronik aletlerin özelliklerinin bulunduğu etiketlerde watt veya kWh değerleri yazmaktadır. Türkiye’de elektrik tüketimi değerleri kWh yani kilowatt üzerinden hesaplanmaktadır.

2018 yılında 1 kW kaç TL’ye denk geliyor?

2018 yılında açıklanan elektrik birim fiyatına göre 1 kWh elektrik tükettiğimizde faturamıza 44 kuruş yansımaktadır. Yani 1 kWh, 44 kuruştur.

Şimdi elektrikli aletlerin kaç saat çalışırsa ne kadar elektrik harcayacağına birlikte göz atalım.

Yukarıda belirttiğimiz gibi elektrik tüketim hesaplaması kWh değeriyle hesaplanmakta ve bazı elektronik aletlerde sadece Watt değerleri yazmaktadır. Bu noktada Watt değerini kWh çevirmemiz gerekmektedir.

Watt nasıl kW çevrilir?

Bir çok kişiye bu hesaplamalar zor gelse de hesap makinesi yardımıyla 1 dakika içinde Watt’ı Kilowatt’a çevirebilirsiniz. Watt değerini Kilowatt’a (kW) çevirmek için elektronik cihazınızın üzerinde yazan Watt değerini 1000 ile bölmeniz yeterli.

60 watt değerinde bir ürünü ele alalım;

60/1000= 0,06 kW

Yukarıda gösterdiğimiz örnekte olduğu gibi elektronik cihazınızın üzerinde yazan watt değerini 1000 ile bölerek  kaç kilowatt’a (kW) tekabül ettiğini bulabilirsiniz.

Vantilatör Kaç TL Elektrik Harcar?

Günümüzde vantilatörler genellikle 60 veya 40 watt gücünde üretilmektedirler. 60 watt bir vantilatörü ele alalım. 60 watt 0,06 kW’dir. 1 kW elektrik 0,44 TL’ye tekabül ettiği için cihazımızın harcadığı kW değerini 0,44 ile çarpıyoruz.

0,06 kW x 0,44= 0,0264 yani 60 watt değerinde bir vantilatör 1 saatte 0,0264 TL elektrik tüketmektedir. Bu vantilatörün günün yarısında yani 12 saat çalıştığını varsayalım.

0,264 x 12 =0,3168 yani 31 kuruş elektrik harcamaktadır. Yani 60 watt değerinde bir vantilatörü bir ay boyunca her gün 12 saat çalıştırmanız durumunda faturanıza 9,50 TL yansıma olacaktır.

Klima Kaç TL Elektrik Harcar?

Vantilatör örneğinde olduğu gibi klimada da aynı işlemleri uyguluyoruz. 1500 watt’lık bir klimayı ele alalım. kW değerini bulmak için 1500’ü 1000 ile bölüyoruz. Sonuç 1,5 kWh. Klimanın 1 saatte harcadığı elektriği bulmak için kWh değerini saatlik elektrik birim fiyatı 0,44 ile çarpıyoruz.

1,5 x 0,44 TL = 0,66 TL

Yani yukarıda yaptığımız hesaba göre 1500 watt’lık bir klima saatte 66 kuruş elektrik tüketmekte. Bu klimanın 12 saat boyunca çalıştığını varsayalım. Bunun hesabını yapabilmemiz için saatlik tükettiği rakamı 12 ile çarpıyoruz.

0,66 TL x 12 saat = 7,92 TL

Günde 12 saat çalışan bir klima 7,92 kuruş elektrik tüketimi yapmakta. Bunun 1 ay boyunca çalıştığını varsayalım.

7,92 x 30 = 237 TL

1 ay boyunca her gün 12 saat çalışan 1500 watt değerinde bir klima 237 lira elektrik tüketimi yapmakta.

Son örneğimizi de her evde bulunan ampulle yapalım.

Ampul Kaç TL Elektrik Harcar?

Biraz önce yaptığımız hesaplamalarda olduğu gibi bu defa da 100 watt’lık bir ampulü ele alıyoruz. 100 Watt’ın kaç kilowatt olduğunu bulmak için önce 100 ile 1000’i bölüyoruz.

100 / 1000 = 0,1 kWh

0,1 kWh’nin saatte kaç TL’ye tekabül ettiğini bulmak için elektrik birim fiyatı olan 0,44 TL ile 0,1’i çarpıyoruz

0,44 x 0,1 = 0,044

Yani 100 watt’lık bir ampül saatte 4 kuruş gibi bir elektrik tüketimi yapmaktadır. 12 Saatte kaç TL elektrik tüketimi yaptığını hesaplayalım.

0,044 x 12 = 0,528 yani 100 watt’lık bir ampul 12 saatte yaklaşık olarak 53 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır.

Yukarıdaki değerlerin sadece 1 ampul için geçerli olduğunu unutmayalım. 1 Ampul günde 12 saat açık kalırsa 53 kuruş, bir ay açık kalırsa 15 lira 84 kuruş elektrik tüketimi yapmaktadır.

Muhammed Aksoy
1993 yılında Kocaeli'nin Gebze ilçesinde dünyaya geldi. Teknoloji meraklası, grafik tasarım ile ilgileniyor. Kendini geliştirmeyi ve öğrendiklerini paylaşmayı seviyor. Konuneydi'de iki yıldır içerik üretiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

Bu Hafta Popüler

“The Rockstar game services are unavailable right now” hatası çözümü

Epic Games'in GTA 5'i ücretsiz dağıtmasının ardından oyun yaşanan yoğunluk bir takım problemleri de beraberinde getirdi. Sunuculardaki yoğunluk, aktivasyon maili gelmemesi gibi problemlerin ardından...

Telefon şarjı ne kadar elektrik harcar?

Geçen yıl yayımladığımız "Vantilatör ne kadar elektrik harcar?" makalemizin ardından ziyaretçilerimizin tarafımıza yoğunlukla ilettiği telefon şarjı ne kadar elektrik harcar sorusunu yanıtladık. Hesaba başlamadan önce...

Rockstar Games’den mail gelmiyor!

Epic Games'in Grand Theft Auto V (GTA 5) oyununu kullanıcılarına ücretsiz sunması dünya genelinde büyük ses getirdi. Ancak bununla birlikte kullanıcılar bir çok problemle...

Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin...

19 Mayıs Cumartesi Reyting Sonuçları

19 Mayıs Cumartesi 2018 reyting sonuçları belli oldu. Survivor, Kalk Gidelim, İnsanlık Suçu, Fazilet Hanım ve Kızları, Adı Zehra, Yeni Gelin gibi birbirinden iddialı...

Bu Hafta Popüler

Vantilatör ne kadar elektrik harcar?

Genellikle dar ve küçük alanlarda, kısa süreli, taşınabilir serinleme yöntemi arayan kişiler tarafından tercih edilen vantilatör ne kadar elektrik harcar? Bu yazıda güncel elektrik birin...

Instagram’da alınmış kullanıcı adı nasıl alınabilir?

Günümüzde sosyal medya hesapları markalar için büyük önem taşımaktadır. Markanızı kolay yoldan binlerce hatta milyonlarca kişiye duyurmanın en kolay yolu sosyal medyadan geçmektedir. Günümüzde...

Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli?

Reyting nedir? Her evin olmazsa olmazı, en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında gelen Televizyon'da her gün yüzlerce program yayınlanmakta. Hal böyle olunca zamanımızın büyük...

Kızım dizisi konusu ve oyuncu kadrosu

Tv8 ekranlarının yeni dizisi Kızım, yayınlanan fragmanlarıyla herkesi şimdiden etkilemeyi başardı. 19 Eylül Çarşamba 20:00'da ilk bölümüyle ekranlara gelen Kızım dizisinin konusu nedir? Dizide...

Vestel Venus yüzde yüz yerli mi?

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki gerginliğin ardından pek çok vatandaş Apple ürünlerini boykot etme kararı aldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşa Vestel Venus...
- Reklam -